Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024 20:59

Νίκη Βόλου-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1: Χωρίς νικητή το ντέρμπι – Χαμένοι και οι δύο

Xωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το σημερινό θεσσαλικό ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Super League 2 μεταξύ της Νίκης Βόλου και της Αναγέννησης Καρδίτσας στο Πανθεσσαλικό. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι με τη Νίκη να εμφανίζεται «μπλοκαρισμένη» χωρίς να μπορεί να βρει τα πατατήματά της στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν τρεις τελικές προσπάθειες με τον Μπάλλα σε δύο περιπτώσεις να σουτάρει πάνω από την εστία του Μπάγιτς, ενώ το σουτ του Πολίτη στο 9′ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Σέρβο κίπερ.

Στη συνέχεια η ΑΣΑ ανέβασε τον ρυθμό της και στο 23′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κοζορώνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Κυριακίδης προσπάθησε να απομακρύνει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Δέκα λεπτά αργότερα, η Νίκη σημείωσε την μεγαλύτερη της ευκαιρία με το δυνατό σουτ του Αναστασίου στο 32′ να «ξύνει» το δοκάρι του Τσέλιου. Τελευταία καλή στιγμή των πρώτων 45′, το δυνατό σουτ του Κυριακίδη στις καθυστερήσεις που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι κυανόλευκοι απείλησαν πρώτοι με την κεφαλιά του Χρήστου Τζιώρα μετά από σέντρα του Μιράντα, την οποία και μπλόκαρε ο Τσέλιος. Στο 55′ η Νίκη ζήτησε πέναλτι στην ανατροπή του Χοσέτε Μιράντα από τον Γκόλια, με τον διαιτητή ωστόσο να μην υποδεικνύει την παράβαση, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών. Η Νίκη συνέχισε να πιέζει και στο 66′ ο Ολαϊσόλα που είχε περάσει στη θέση του Κρητικού πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 70′ η Νίκη κέρδισε πέναλτι όταν ο Γιάκος σταμάτησε την προσπάθεια του Ολαϊσόλα με το χέρι με τον διαιτητή να δείχνει την «άσπρη βούλα». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μιράντα, νικώντας τον Τσέλιο για το 1-1.

Η ΑΣΑ επιχείρησε να πάρει άμεσα το προβάδισμα και στο 73′ είχε δοκάρι όταν ο Γρομητσάρης ανέκοψε την πάσα του Μπούζα με την μπάλα να σταματά στην κάθετο δοκό του Μπάγιτς. Στα τελευταία λεπτά ο αγώνας έγινε «ροντέο» με τις δύο ομάδες να βγαίνουν με αξιώσεις στην επίθεση αλλά το 1-1 να παραμένει. Στο 86′ η Νίκη έφθασε μία ανάσα από την ολική ανατροπή με τον Ολαϊσόλα να σουτάρει μέσα από την περιοχή με την μπάλα να απομακρύνεται όπως-όπως από τους κιτρινόμαυρους. Στο 90+4′ η ΑΣΑ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, καθώς υποδείχθηκε οφσάιντ με το 1-1 να μένει ως το τέλος.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος (Τοπαλίδης 46′), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης (Τσουκαλάς 46′), Γαβριηλίδης (Σιαφά 68′), Κυριακίδης, Κρητικός (Ολαϊσόλα 62′), Τζιώρας (Ροχάνο 89′), Μιράντα.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Τσέλιος, Κοζορώνης, Γκόλιας (Δημόπουλος 59′), Σκόνδρας, Αναστασόπουλος, Λαγός, Μπούζας (Αλιατίδης 90′), Μπάλλας, Πολίτης (Kλάους 81′), Ελιβέλτο (Μπάτροβιτς 90′), Γιάκος (Βερνάρδος 81′).

Πηγή: regista