Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024 21:18

Νίκη του ΠΑΟΚ στο φιλικό με Βόλο

Με σκορ 2-0 επικράτησε η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα εναντίον του Βόλος ΝΠΣ με τους παίχτες του Σάκη Τσιώλη να μην καταφέρνουν να απειλήσουν ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, δείχνοντας έτσι πως υπάρχει ακόμη πολλή δουλειά ενόψει της καλοκαιρινής προετοιμασίας των Βολιωτών, σε αντίθεση βέβαια με τον ευρωπαίο ΠΑΟΚ, ο οποίος πρέπει να είναι έτοιμος στις 25-26 Αυγούστου για το ματς με την Μπεσίκτας .

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με αρκετή πίεση προς τους γηπεδούχους και με φάση διάρκειας στο 6’, όταν ο Σφιντέρσκι εξ επαφής δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα προς τα δίχτυα του Βόλου. Ο Βόλος «απάντησε» άμεσα με τον Μουνίθ να συγκλίνει από τα δεξιά και να σουτάρει με πολλά φάλτσα και την μπάλα να περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.

Στο 14’ ο Βολιώτης Λημνιός εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να βρίσκει στην πλάτη του Ίγκνασον και τον Γκαραβέλη, που είχε πέσει προς άλλη κατεύθυνση, να αιφνιδιάζεται αλλά να στέκεται τυχερός καθώς η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί του δοκάρι. Μετά από δύο λεπτά ο Ντετάκης με ατομική προσπάθεια σούταρε, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

Στο ημίωρο ο πολύ δραστήριος Λημνιός κέρδισε φάουλ στη γωνία της περιοχής με τον νεοαποκτηθέντα Σβαμπ να εκτελεί χαμηλά και τον αποτελεσματικό στο πρώτο ημίχρονο Τσοκάνη να διώχνει με το κεφάλι. Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία, μετά από κόρνερ του Σβαμπ στο 35’ με την μπάλα να φτάνει στον Ελ Καντουρί, ο οποίος δεν κατάφερε από τα δύο μέτρα να σκοράρει προ κενής εστίας.

Οι στιγμές έντασης δεν έλειψαν από το ματς, όταν στο 40ο λεπτό ο Σβαμπ κράτησε τον Γκουαροτσένα με τον τελευταίο να εκνευρίζεται, ξεκινώντας αψιμαχίες, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να τιμωρεί και τους δύο ποδοσφαιριστές με κίτρινη. Στο 45+1‘ ο Σβαμπ εκτέλεσε εκ νέου φάουλ, αλλά και πάλι δεν είχε τύχη.

Ο νεοεισελθόντας Μπίσεσβαρ δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Κλέιμαν, ενώ στο 58’ ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ με έναν περίεργο και τυχερό τρόπο. Ο Εσίτι έπιασε σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα βρήκε στο πόδι του Άκπομ και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Με τον ρυθμό να πέφτει λόγω και των πολλών αλλαγών, στο 81ο λεπτό ο Μάτος κατάφερε να διεισδύσειστην μεγάλη περιοχή περνώντας ανάμεσα από δύο παίχτες για να πασάρει στον 16χρονο Κούτσια ο οποίος με το κοντρόλ του σήκωσε την μπάλα και ενστικτωδώς εκτέλεσε με γυριστό σκοράροντας ένα πολύ όμορφο τέρμα για το 0-2 που ήταν και τελικό. Στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, ο νεοαποκτηθείς Μπαρτόλο σούταρε στο 92’ με τον Ζίφκοβιτς εκτός θέσης αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (4-4-2): Γκαραβέλης (46’ Κλέιμαν), Ντεντάκης, Φεράρι (76’ Μπάλλας), Μήτογλου, Τσοκάνης, Ριένστρα (76’ Κανελλάκης), Μπαριέντος (57’ Κρητικός), Λουντεβάλ (62’ Κορέλας), Μουνίθ (46’ Κολόμπο), Γκουαροτσένα (λ.τρ. 46’ Μπαρτόλο), Γέντρισεκ (69’ Κιάκος)

ΠΑΟΚ(3-6-1):Πασχαλάκης (46’ Ζίφκοβιτς), Ίνγκασον (46’ Κρέσπο), Βαρέλα (46’ Μιχάι), Μιχαηλίδης (59’ Τσιγγάρας), Λημνιός (59’ Μάτος), Μπαλογιάννης (69’ Τσαούσης), Σβαμπ (46’ Εσίτι), Ελ Καντουρί (59’ Βέρνμπλουμ), Τζόλης (46’ Άκπομ), Ζαμπά (31’ Μπίσεσβαρ- (59’ Πέλκας