Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 17:52

Νίκη… σωτηρίας για Πανιώνιο επί της Ξάνθης

Έτσι, ο Πανιώνιος πλέον απέχει μόλις ένα βαθμό από την ακριτική ομάδα και βρίσκεται ισόβαθμος με τον Παναιτωλικό, ο οποίος έχει ένα παιχνίδι λιγότερο αφού υποδέχεται την Κυριακή τον Αστέρα Τρίπολης.

Το παιχνίδι καθορίστηκε από την έλλειψη ρυθμού και τα συνεχόμενα λάθη των δυο αντιπάλων στο πρώτο μισάωρο, διάστημα πάντως κατά το οποίο η Ξάνθη ήταν ελαφρά καλύτερη. Παρ’ όλα αυτά ήταν ο Πανιώνιος που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα: στο 26΄ Κόρμπος και Τσιλούλης έκαναν τον συνδυασμό, ο πρώτος έκανε το πλασέ και ο Σάο Μπέντ απέκρουσε. Αυτή η φάση άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης.

Ο Πανιώνιος αναθάρρησε, ανέβασε απόδοση και τέσσερα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ έπειτα από ένα τραγικό λάθος του Λισγάρα: η μπάλα γυρίζει προς τα πίσω, ο Λισγάρας δεν είδε τον Σάο Μπέντο βγήκε σχεδόν στη γραμμή της περιοχής, ο Μαξίμοβιτς είδε την μπάλα να κυλάει προς το τέρμα και την έσπρωξε στα άδεια δίχτυα για το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Η Ξάνθη έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 56′ και ενώ το παιχνίδι δεν είχε να επιδείξει τίποτα σημαντικό ανάμεσα στην εν λόγω φάση και το γκολ του Πανιωνίου. Ο Κότνικ ωστόσο με απίθανη επέμβαση σε σκαστή κεφαλιά του Κασάδο κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στη μεγάλη ευκαιρία της Ξάνθης, ο Πανιώνιος απάντησε με γκολ.

Στο 66′ ο Μαξίμοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, Ντομίγκες και Τσιλούλης έπαιξαν βόλεϊ με το κεφάλι και ο τελευταίος έκανε το 2-0 βάζοντας για τα καλά την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Ο Πανιώνιος φάνηκε να επαναπαύεται μετά το 2-0, έχασε και μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-0 στο 68′ με τον Άρτσε και σταδιακά η Ξάνθη άρχισε να παίρνει μέτρα και στα τελευταία λεπτά να διεκδικεί τη μείωση του σκορ. Έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο 87′ με τον Στάρτζεον να στέλνει από κοντά τη μπάλα στο δοκάρι και στις καθυστερήσεις ήρθε τελικά το 2-1.

Ο Γκαργκαλατζίδης κέρδισε πέναλτι από τον Λυμπεράκη και στο 93′ ο Φοσέ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το γκολ της Ξάνθης και τα εναπομείναντα λεπτά -από το 93′ δηλαδή μέχρι και το 99΄ όταν και τελείωσαν τα λεπτά των καθυστερήσεων- ήταν εφιαλτικά για τον Πανιώνιο που είδε την φιλοξενούμενη ομάδα να κατασκηνώνει στην περιοχή του. Κάθε φάση, κάθε γέμισμα των φιλοξενούμενων «μύριζε» ισοφάριση από πλευράς Ξάνθης αλλά το τελικό, λυτρωτικό για τους γηπεδούχους, σφύριγμα επικύρωσε την τρίτη νίκη του Πανιωνίου στα τέσσερα ματς των play out.

Συνθέσεις:

Πανιώνιος: Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Παπανικολάου, Μαξίμοβιτς (79’ Ευαγγέλου), Λυμπεράκης, Παπαγεωργίου (56’ Άρτσε), Τσιλούλης (87’ Δούμτσιος)

Ξάνθη: Σαο Μπέντο, Μπεξιβανίδης, Λισγάρας (55’ Σόσα), Κασάδο, Καρασαλίδης, Τέρκι, Τζουρίσκοβιτς (46’ Στάρτζεον), Μπαριέντος (62’ Γκαργκαλατζίδης), Καμαρά (46’ Μουλέν), Ντε Αμορίμ, Κάστρο (78’ Φοσέ)