Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024 18:47

Νίκη – «χρυσάφι» η Λαμία στη Ριζούπολη

Ένα εύστοχο πέναλτι του Αραμπούλι (32΄) έφτανε στην ομάδα της Φθιώτιδας για να πετάξει στο…καναβάτσο (1-0) τον (φορμαρισμένο) Απόλλωνα Σμύρνης στο εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής και να πάρει πολύτιμο «τρίποντο» στο κυνήγι της παραμονής στη Super League.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στο γήπεδο με καλή ψυχολογία, απόρροια των τελευταίων θετικών αποτελεσμάτων τους.

Το παιχνίδι έγινε σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο (έπειτα από τον καθαρισμό του αγωνιστικού χώρου από τα χιόνια της «Μήδειας») με αποτέλεσμα από πλευράς ποιότητας να είναι κάτω του μετρίου και να δυσκολεύει σε μεγάλο βαθμό τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι κατέγραψαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 30΄, όταν κεφαλιά του Ιωαννίδη μπλόκαρε ο Επασί.

Οι Φθιώτες προηγήθηκαν με εύστοχο πέναλτι του Αραμπούλι στο 32΄(0-1).

Η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα όταν σε διεκδίκηση της μπάλας μεταξύ του Φατιόν και του Αραμπούλι βρήκε στο χέρι του πρώτου και σωστά ο ρέφερι Ζαχαριάδης (με τη σύμφωνη γνώμη και του VAR ) έδειξε την άσπρη βούλα.

Εκτός από το γκολ του Αραμπούλι οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σουτ του Ρόμανιτς (41΄) κι ένα φάουλ του Ντέλειτιτς (43΄) στο α΄ημίχρονο.

Πρώτη καλή στιγμή για την Λαμία στο β΄ημίχρονο. Διαγώνιο σουτ του Ντέλετιτς μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ στο 54΄. Οι γηπεδούχοι που σταδιακά άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και να πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης, έχασαν πολύ καλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν ένα λεπτό αργότερα (55΄)με διαγώνιο σουτ του Μπεντινέλι που απέκρουσε σωτήρια ο Επασί σε κόρνερ.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» παρουσιάστηκε ανώτερη στο β΄ημίχρονο σχετικά με το πρώτο νωθρό 45λεπτο, είχε νέα καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Σλίβκα μέσα από την περιοχή που κατέληξε άουτ στο 75’, χωρίς όμως να καταφέρει εν τέλει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και να αποφύγει την ήττα και παρά το γεγονός πως μετά το 87΄έπαιζε με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Ρόμανιτς.

Με τους τρεις βαθμούς που έριξε στο σακούλι η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα, έφτασε τους 15 βαθμούς και μετά την ΑΕΛ (9 βαθμοί) προσπέρασε στη βαθμολογία και τον Παναιτωλικό (14 βαθμοί) έχοντας μάλιστα και δύο ματς λιγότερα από την ομάδα του Αγρινίου.

Στην αντίπερα όχθη ο Απόλλων Σμύρνης παραμένει στους 22 βαθμούς και σε απόσταση ασφαλείας από τις τελευταίες επικίνδυνες θέσεις.

Ο διαιτητής Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Φατιόν, Τσαμπούρη, Ρόμανιτς, Κάλισιρ, Λισγάρα ενώ έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ρόμανιτς στο 87΄ και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Τσαμπούρη όταν ο αμυντικός του Απόλλωνα ήταν στον πάγκο μετά την αποχώρησή του από το ματς.

AΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Κάλισιρ (86΄Ντομίνγκες), Τσαμπούρης (76΄Μπαξεβανίδης), Φατιόν (76΄Μουνιέ), Σλίβκα, Μπεντινέλι, Τσιλούλης, Ιωαννίδης, Ντάουντα.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Αραμπούλι (73΄Τζέιμς), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς (90΄Μπιάρνασον), Καραμάνος (82΄Μπα).

Πηγή: sdna.gr