Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024 16:00

Μοιράστηκαν εντυπώσεις και βαθμούς Λαμία και ΟΦΗ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκκίνησε η Super League μετά τη διακοπή ελέω Εθνικών ομάδων με Λαμία και ΟΦΗ να προσφέρουν πλούσιο θέαμα σε ένα γεμάτο και χορταστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο «Αθανάσιος Διάκος» με το τελικό 2-2 να αφήνει περισσότερο ικανοποιημένη την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισαν αρχικά με τον Τσιλούλη και έπειτα με το αυτογκόλ του Καρώ.

Με τον βαθμό αυτό η Λαμία έφτασε τους 5 στο πρωτάθλημα, ενώ ο ΟΦΗ πήγε στους 7.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς με τις δύο ομάδες να έχουν από μία μεγάλη ευκαιρία στο ξεκίνημα του αγώνα. Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας, ήταν αυτή που ευτύχησε στο 33ο λεπτό να προηγηθεί στο σκορ, με τον Ντίκο να εκμεταλλεύεται το λάθος του Πάβλοβετς και με προβολή πρόλαβε τον Κοσέλεφ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας για το 0-1.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται άνευροι και βιαστικοί στις μεταβιβάσεις τους μετά την ψυχρολουσία του γκολ.

Ο Λεωνίδας Βόκολος, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, άφησε το 3-5-2, έριξε στο γήπεδο τον πολύ καλό Τόσιτς και τον Βασιλαντωνόπουλο, παίζοντας με τετράδα στην άμυνα (4-2-3-1) και πολύ γρήγορα μόλις στο 47′ βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Τσιλούλη, να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική ασίστ του Καρλίτος (γκολ για το οποίο χρειάστηκε να περιμένουμε τρία λεπτά μέχρι να επικυρωθεί από το VAR που έλεγξε τη φάση για πιθανό οφσάιντ).

Το γκολ αυτό αποσυντόνισε τους Κρητικούς, όμως μία ενέργεια του Γκαγιέγος αρκούσε για να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο 66′ με τον Χιλιανό με ωραία κίνηση και σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή να νικάει τον Κοσέλεφ για το 1-2.

Η τύχη όμως δεν ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων και η Λαμία ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Καρώ στο 74′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόσιτς και την κακή εκτίμηση της φάσης από τον Κύπριο στόπερ. Το παιχνίδι μετά το 2-2 άνοιξε, ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που έψαξε με περισσότερες αξιώσεις το γκολ, με τους Νέιρα και Μπάκιτς να έχουν τις ευκαιρίες όχι όμως και το γκολ που θα χάριζε στην ομάδα τους τρίποντο νίκης με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί ισόπαλο χωρίς νικητή.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος, 3-5-2): Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Πάβλοβετς (46′ Τόσιτς), Σιμόν, Στάνκο (75′ Λόνγκο), Νούνιες, Τσιλούλης, Σαραμαντάς (46′ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα, Καρλίτος (82′ Τσιλιανίδης).

ΟΦΗ (Bάλντας Νταμπράουσκας, 3-5-2): Σωτηρίου, Βούρος, Πασαλίδης, Καρό, Λάρσον, Μεγιάδο, Γκαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράρινσον, Τοράλ, Ντίκο.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)