Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 02:09

“Μοιρασιά” στη Λαμία

Η αναμέτρηση της Λαμίας με τον Αστέρα Τρίπολης τα είχε όλα ανατροπές, τέσσερα γκολ και δύο πέναλτι αλλά δεν είχε νικητή. Οι δύο ομάδες μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας, με τους γηπεδούχους να είναι σε πιο δύσκολη θέση.

Φοβικό ήταν το παιχνίδι από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του. Το καλό στήσιμο της Λαμίας αμυντικά και οι ελάχιστες εμπνεύσεις της μεσοεπιθετικής γραμμής των φιλοξενούμενων, είχαν αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αρκετές καλές στιγμές. Για πρώτη φορά ο Αστέρας απείλησε με τον Μουνάφο στο 19ο λεπτό χωρίς όμως να βρει στόχο.

Η Λαμία από την πλευρά της έψαξε την κόντρα και με βαθιές μπαλιές τους Αραμπούλι, Καραμάνο αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα της Τρίπολης στόχευσε τον συνήθη ύποπτο Μπαράλες με σέντρες και σε μια τέτοια προσπάθεια, κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Αντέτζο.

Ο Μπαράλες ανάλαβε την εκτέλεση του, στέλνοντας τον Επασί από την αντίθετη πλευρά και κάνοντας το 0-1 στο 42ο λεπτό.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν σειρά της Λαμίας να κερδίσει πέναλτι, μετά από ενέργεια του Ντέλετιτς και μαρκάρισμα του Μουνάφο. Με τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Τσαγκαράκη να χάνει χρήση του VAR και να παραμένει στην απόφαση του για πέναλτι.

Ο Ντέλετιτς ήταν και αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση του στο 56′, σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα και κάνοντας το 1-1.

Το γκολ της ισοφάρισης έδωσε ψυχολογία στην ομάδα της Λαμίας που ανέβασε στροφές και κατάφερε να κυκλοφορήσει με περισσότερη επιτυχία της μπάλα. Μάλιστα η πρώτη αλλαγή του Μπάμπη Τεννέ ο Νίκος Τσούκαλος, χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να φέρει «τούμπα» το ματς και να κάνει το 2-1 στο 69ο λεπτό.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ καθώς η πίεση του Αστέρα απέδωσε και ο Ριέρα στο 78ο λεπτό έφερε και πάλι στα ίσια το παιχνίδι, πλασάροντας τον Επασί για το 2-2.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού η Λαμία ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Ιγκλέσιας, με τον διαιτητή αρχικά να δείχνει πέναλτι αλλά με απόφαση του VAR δόθηκε φάουλ εκτός περιοχής.