Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024 13:23

Με άνεση πήρε το Χ στο Περιστέρι ο Βόλος παίζοντας επιτέλους και άμυνα!

Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, την καλύτερη για τη φετινη χρονιά, ο Βόλος πήρε με άνεση το 0-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και μαζί ένα πολύτιμο βαθμό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος

Ο Αλμπέρτο Γκαγιέγο παρέταξε την ομάδα του με 3-5-2. Ο προπονητής του Βόλου εμφανίστηκε καλα διαβασμένος παρότι η ομάδα του είχε κυρίως αμυντικό προσανατολισμό, λόγω και των απουσιών που είχε με τις τιμωρίες παικτών. Ακόμα και στο διάστημα της πίεσης του Ατρομήτου ο Βόλος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και αυτό πιστώνεται στον Γκαγιέγο.

Στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι λοιπόν μέσα σε 13 ημέρες, Ατρόμητος και Βόλος έμειναν στο 0-0,

Πήγαν στο σημερινό ματς μετρώντας από μία νίκη ο καθένας στα δύο παιχνίδια του Κυπέλλου που προηγήθηκαν μέσα στις τελευταίες δύο εβδομάδες.

Αυτή τη φορά, Ατρόμητος και Βόλος «μπλόκαραν» ο ένας τον άλλο, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, και έμειναν στο 0-0, με τους Περιστεριώτες να αποτελούν τους… λίγο πιο χαμένους του παιχνιδιού.

Αφενός γιατί ήταν αυτοί που πίεσαν περισσότερο, παρότι δεν κατάφεραν να λύσουν τον γρίφο της άμυνας των Θεσσαλών και αφετέρου γιατί ήθελαν περισσότερο τους 3 βαθμούς, που θα τους έδιναν βαθιά ανάσα για τη μάχη της εξάδας.

Ο βαθμός, λοιπόν, κράτησε τον Ατρόμητο στους 26 βαθμούς, όσους έχουν και οι ΟΦΗ, Άρης και Ξάνθη, που παλεύουν για τον ίδιο στόχο, ενώ ο Βόλος με 22 βαθμούς έμεινε στην ενδέκατη θέση.

Το ματς:

Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο που θα ξεχαστεί γρήγορα. Ο Ατρόμητος μπήκε πιο ορεξάτος, με τους Μανούσο και Ούμπιδες να πρωταγωνιστούν δημιουργικά. Ο Βόλος από την άλλη κλείστηκε στην άμυνα και συμπλήρωσε το 45λεπτο χωρίς καθαρή ευκαιρία και με ελάχιστες επισκέψεις στην εστία του Μέγιερι.

Οι Περιστεριώτες άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς στο 18λεπτο του παιχνιδιού, με τον Ούμπιδες να αστοχεί στο 17’ και τον Ρισβάνη στο 23’΄. Σειρά πήρε ο Μανούσος στο 30’, με γύρισμα που πέρασε άοτυ, ενώ στο 32’ έβγαλε τη σέντρα στον Γιακουμάκη, όμως η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Η ατυχία χτύπησε την πόρτα του Ρισβάνη στο 39’, όταν σε ένα μαρκάρισμα το πόδι του φάνηκε να «κολλάει» στο χορτάρι και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου αναγκαστικά, δείχνοντας να πονάει. Οι Περιστεριώτες εξακολούθησαν να ασκούν πίεση, όμως οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος συνέχισε να έχει τον έλεγχο, όμως και ο Βόλος εμφανίστηκε ελαφρώς ανεβασμένος, χωρίς να φτάσει σε μεγάλη ευκαιρία.

Στο 70’ ο Γκαραβέλης απέκρουσε έξυπνο μακρινό σουτ του Γκάλο, ενώ στην εκτέλεση του κόρνερ ο Βέλλιος έχασε μεγάλη ευκαιρία, με κοντινή κεφαλιά που πέρασε άουτ. Στο 86’ ο Χαρίσης προσπάθησε να αιφνιδιάσει την άμυνα του Βόλου με δυνατό σουτ, όμως η κατάληξη ήταν ελάχιστα άουτ.

Οι συνθέσεις:
Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Γούτας, Ρισβάνης (42’ Στρούγγης), Γκάλο, Κατράνης, Ούμπιδες, Χαρίσης, Μανούσος, Ενσικουλού (63’ Βέλλιος), Γιακουμάκης, Μπαένα (76’ Μάντσον).

Βόλος (Αλμπέρτο Γκαγιέκο): Γκαραβέλης, Διαμαντής, Κανταμούρο, Δημόπουλος, Ντεντάκης (64’ Λύρατζης), Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ, Ζοάο (90+2’ Τσαούσης), Τόρες, Γέντρισεκ (73’ Μάντζης).