Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024 18:26

Με ανατροπή η Λαμία τον ΟΦΗ

Συνέχεια στο ντελίριο της Λαμίας δόθηκε το απόγευμα του Σαββάτου, με τους Φθιωτούς να γυρίζουν από την… κόλαση κόντρα στον ΟΦΗ, διά ποδός Μανούσου!

Για τον Μιχάλη Γρηγορίου, τα προβλήματα είχαν ξεκινήσει πριν τη σέντρα, αφού ο Τζανετόπουλος εμφάνισε πυρετό το βράδυ της Παρασκευής, ενώ ο Ταϊρόν αντιμετώπιζε μυικό πρόβλημα. Έτσι, ο προπονητής των Φθιωτών έδωσε στον Μαζουλουξή τον ρόλο του παρτενέρ στο πλάι του Αντέτζο και φανέλα βασικού στον Τσούκαλο, στην κορυφή της επίθεσης, με τον Καραμάν σε ρόλο «10».

Συν τοις άλλοις, η απόλυτα δουλεμένη στρατηγική που εφάρμοσε η Λαμία στα τρία συνεχόμενα παιχνίδια κόντρα στον Άρη, δεν είχε θέση στο σημερινό ματς, όπου έπρεπε να χτίσει περισσότερες επιθέσεις, κάτι που πράγματι έκανε, όπως και ο ΟΦΗ, αλλά σε αρκετά νωχελικό τόνο κατά το πρώτο ημίχρονο.

Σε αυτό, πάντως, οι Κρητιοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ σε μια αρκετά περίεργη φάση στο 32ο λεπτό: ο Τοράλ πέρασε έξοχη κάθετη πάσα στον Γαγιέγος, που σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση. Η μπάλα κόντραρε, πήρε φάλτσα προς την εστία του Σαράνοφ, Τσιλιανίδης και Μαρτίνεθ προσπάθησαν – μάταια – να τη φτάσουν και ο τελευταίος βρέθηκε στο έδαφος, οδηγώντας τον διαιτητή Τσακαλίδη να ακυρώσει το γκολ για επιθετικό φάουλ. Στο VAR, ωστόσο, είχαν άλλη γνώμη, και μετά από onfield review, το γκολ μέτρησε κανονικά. 0-1!

Η Λαμία προσπάθησε να πιέσει μετά το γκολ, αλλά απέμενε λίγος χρόνος μέχρι την ανάπαυλα. Κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, ο Γρηγορίου εμφανώς προετοίμασε την ομάδα του για ένα έντονο δεύτερο μέρος, αλλά και πάλι ο ΟΦΗ λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, με τον Τοράλ να αστοχεί σε μοναδική ευκαιρία στο 47ο λεπτό!

Ακολούθησε ένα τέταρτο επιθετικού μονόλογου για τους Φθιωτούς, που ωστόσο ήταν πολύ άστοχοι στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Ο ρυθμός άνοιξε αισθητά και η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω στο «Αθ. Διάκος», καθιστώντας αδύνατο να προβλέψουμε την συνέχεια.

Στο 63’, ο Γρηγορίου έριξε στο ματς Αραμπούλι και Μανούσο και αυτή ήταν, τελικά, η καθοριστική κίνηση. Γλυτώνοντας ξανά το 0-2, τόσο στο 60’ χάρη στον άστοχο Ντουρμισάι όσο και στο 81’, όταν το VAR ακύρωσε ως οφσάιντ το τέρμα που πέτυχε ο Καμάου, η Λαμία έφτασε στην ισοφάριση στην αμέσως επόμενη φάση (!) με τις δύο αλλαγές να συνεργάζονται: ο Αραμπούλι έκανε την ασίστ και ο Μανούσος νίκησε τον Βάτερμαν στην επιστροφή του μετά από δύο μήνες απουσίας από τα γήπεδα, γράφοντας το 1-1!

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν εκεί: ο μοιραίος Καμάου έκανε ένα ανεπανόρθωτο λάθος στο 87’, βγάζοντας τον Μανούσο απέναντι στον Βάτερμαν για δεύτερη φορά, με τον Έλληνα φορ να μη δυσκολεύεται να βρει δίχτυα με περίτεχνο μάλιστα τρόπο, ολοκληρώνοντας μια σπουδαία ανατροπή!

Το αποτέλεσμα αυτό αποτελεί τεράστια βαθμολογική ανάσα για τη Λαμία, ενώ για τον ΟΦΗ σημαίνει ενδεχομένως καταδίκη απουσίας από τα play-off.

Λαμία (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Αντέτζο, Μαρτίνεθ (78′ Σαραμαντάς), Μπεχαράνο (46’ Τζανδάρης), Νούνιες, Ρόμανιτς (63’ Μανούσος), Καραμάνος (72’ Μανουσάκης), Μπανγκουρά, Τσούκαλος (63’ Αραμπούλι).

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Σελίμοβιτς, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Γαγιέγος, Ντε Γκούζμαν, Τοράλ (90’ Λουίζ), Τσιλιανίδης (74’ Καμάου), Λάμπρου, Ντουρμισάι (74’ Φαν Ντούινεν).