Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024 16:16

Λύγισε την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια αλλά αποκλείστηκε η Τυνησία – HIGHLIGHTS

Αν και έπρεπε να περιμένει το VAR στο 103′, η Τυνησία πήρε σπουδαία νίκη αλλά χωρίς αντίκρισμα με 1-0 επί της Γαλλίας και είπε «αντίο» στο Κατάρ με ψηλά το κεφάλι.

Η Γαλλία είχε ήδη περάσει έτσι ο Ντε Σαν αποφάσισε να κάνει ροτέισον. Η μαχητική Τυνησία τα έδωσε όλα και παρά το ότι το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, η ομάδα του Τζαλέλ Καντρί πήρε μία σπουδαία νίκη αν και στο τέλος δεν ισοδυναμούσε με πρόκριση μετά το 1-0 της Αυστραλίας επί της Δανίας.

Θα περίμενε κανεις η Τυνησία να γίνει έρμαιο στις ορέξεις της Γαλλίας για την τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου, αλλά ο Ντε Σαν αποφάσισε να δώσει χρόνο σε πολλούς παίκτες και το… πλήρωσε.

Η ομάδα του Τζαλέλ Καντρί πίστεψε πως έκανε νωρίς το 1-0, μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ναντέρ Καντρί να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μανταντά, αλλά ο Τυνήσιος ήταν σε θέση οφσάιντ. Μάλιστα η ομάδα της Ασίας έγινε η πρώτη μετά το 1966, που κράτησε την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλίας μακριά από την περιοχή της σε όλη το πρώτο μέρος.

Η Γαλλία είχε μόλις δύο φάσεις δε μπορούσε να κρατήσει μπάλα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε τη χαμηλότερη επίδοσή της με δύο τελικές στο πρώτο από το Μουντιάλ του 1966. Μάλιστα η ομάδα του Ντε Σαν σπατάλησε τη μοναδική σπουδαία ευκαιρία της, με τον Κομάν να βγαίνει τετ α τετ, μετά από πάσα του Φοφανά αλλά να αστοχεί. Έτσι μοιραία το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους, όμως…

Όμως στην επανάληψη όλα ήταν διαφορετικά. Ο Λιντουνί μέσα από την περιοχή στο 52ο λεπτό με δυνατό σουτ έκανε αισθητή ξανά την παρουσία της Τυνησίας, που στο 69′ έπειτα από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή ο Καζρί άνοιξε το σκορ για τους Τυνήσιους.

Τα πράγματα δεν πήγαν καλά, καθώς την ίδια στιγμή ο Λέκι έκανε το 1-0 για την Αυστραλία που της έδινε το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Βέβαια η Τυνησία λίγο έλειψε να μη πάρει κάνει την τρομερή νίκη κόντρα στους Τρικολόρ.

Ο Ντε Σαν πέρασε τους Μπαπέ, Ραμπιό, Γκριεζμάν και Ντεμπελέ στο παιχνίδι που έκλεισαν τους γηπεδούχους στα καρέ τους. Η Γαλλία γυρόφερνε το γκολ από το 75ο λεπτό και μετά και κατάφερε να το πετύχει στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού με τον Γκριεζμάν.

Ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης με έναν κεραυνό έγραψε το 1-1, όμως παρά το ότι ο διαιτητής έδειξε σέντρα και τέλος του ματς, μέσω VAR διόρθωσε το λάθος του και έδωσε στο 103′ οφσάιντ στον Γκριεζμάν για να πάρει η Τυνησία μία σπουδαία, αλλά στην τελική ανούσια νίκη.

Τυνησία (Τζαλέλ Κάντρι): Νταχμέν, Μεριά, Γκαντρί, Ταλμπί, Κεχρίντα, Σκίρι, Λαϊντούνι, Μααλούλ, Σλιμανί (83′ Αμπντί), Μπεν Ρομντχάν (74′ Τσααλελί), Καζρί (60′ Τζεμπαλί)

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Μανταντά, Ντισασί, Βαράν (63′ Σαλιμπά), Κονατέ, Καμαβινγκά, Τσουαμενί, Γκεντουζί (79′ Ντεμπελέ), Φοφανά (73′ Γκριεζμάν), Βερετού (63′ Ραμπιό), Κομάν (63′ Μπαπέ), Κόλο Μουανί