Δευτέρα, 22 Απριλίου, 2024 22:19
Βόλος

Κρατάει τα θετικά ο Βόλος, διορθώνει τα λάθη του

Βελτιωμένος σε σχέση με προηγούμενα φιλικά, εμφανίστηκε ο Βόλος στο “Κλεάνθης Βικελίδης” όπου ηττήθηκε μεν από τον Αρη με 4-3 αλλά κατά διαστήματα έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Οι παίκτες του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ σε μεγάλο μέρος του αγώνα ήταν εξαιρετικοί από τη μέση και μπροστά βάζοντας δύσκολα στον Αρη και σημειώνοντας 3 τέρματα.

Πλην όμως δεν πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι δέχθηκαν 4 γκολ σε φάσεις όπου η αμυντική λειτουργία της ομάδας έδειχνε αποδιοργανωμένη.

Σε κάθε περίπτωση οι “κυανέρυθροι” θα πρέπει να κρατήσουν τα θετικά από το σημερινό φιλικό και να δουλέψουν τις επόμενες ημέρες πάνω στα λάθη τους, ώστε να εμφανιστούν ακόμα πιο έτοιμοι με την έναρξη του πρωταθλήματος.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα, έφταναν με ευκολία στην περιοχή του Βόλου και σχετικά νωρίς με τον Φαμπιάνο στο 20΄ από κόρνερ του Γκάμα και ένα ωραίο σουτ με το εξωτερικό φάλτσο από τον Μπερτόγλιο στο 27΄ πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων.

Κάπου εκεί όμως… χαλάρωσαν και ο Βόλος μέσα σε τρία λεπτά έφερε το ματς στα ίσα. Στο 43΄ ο Πουρίτα βγήκε στην πλάτη του Λούμορ που τον… έχασε και με κεφαλιά μείωσε ενώ στο 45΄ απο λάθος πάσα του Ντένις ο Μπαρτόλο ισοφάρισε.

Ο Αρης ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα με την έναρξη της επανάληψης με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Γκάμα που κέρδισε πέναλτι απο τον Ρεγκατέν και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος.

Ο Βόλος στη συνέχεια πίεσε και στο 80′ έφτασε εκ νέου στην ισοφάριση με τον Τερεζίου.

Ο Αρης πήρε τη νίκη στο φινάλε χάρη σε ένα δεύτερο γκολ απο την άσπρη βούλα που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Ματίγια στο 90ο λεπτό.

Άρης: Ντένις, Σούντγκρεν (76΄Σάκιτς), Λούμορ (53΄ Γκάνεα), Μπεναλουάν (46΄ Δεληζήσης), Φαμπιάνο (82΄ Ασλανίδης), Εντιαγέ (69΄ Τζέγκο), Σάσα (85΄Ματίγια), Γκάμα (53΄ Μαντσίνι), Μπερτόγλιο (76΄ Ιτούρμπε), Γκαρσία (69΄ Χαιροβιτς), Μάνος (85΄ Ντουάρτε)

Βόλος: Κλέιμαν (68΄ Κότνικ), Μπαριέντος (69΄ Νίνης), Μπαρτόλο, Φερνάντες (46΄ Βοιτκόφσκι), Φεράρι, Γκιουλέν (68΄ Γκρίλο), Πουρίτα (69΄ Κούζντρα), Ρεγκατίν (69΄ Τερεζίου), Ρομέρο (68΄ Ράινερ), Φαν Φέερτ (69. Ροσέρο), Τσοκάνης (69΄ Σοάρες)