Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024 10:30

«Κόλλησε» στην ισοπαλία με Παναιτωλικό (1-1), πέταξε πολύτιμους βαθμούς ο Βόλος

«Τσακωμένοι» με τη νίκη Βόλος και Παναιτωλικός, συμπλήρωσαν επτά και πέντε ματς αντίστοιχα χωρίς νίκη στην κούρσα της Super League και περιοριρίστηκαν στο…φτωχό βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής στο Πανθεσσαλικό.

«Μοιρασιά» με σκορ 1-1 στο Πανθεσσαλικό για Βόλο και Παναιτωλικό στην 21η αγωνιστική της Super League. Η «ιστορία» του παιχνιδιού γράφτηκε στο πρώτο τέταρτο με τους Αγρινιώτες να προηγούνται με τον Σενγκέλια στο 8′ και τον Γκαρσία να γράφει το 1-1 στο 15′.

Το ματς

Ο Άνχελ Λόπεθ διατήρησε την παράταξη που παρουσίασε στον αγωνιστικό χώρο στην αναμέτρηση με τον Πανσερραϊκό, εφαρμόζοντας εκ νέου σχηματισμό 4-2-3-1. Ο Κόβατς βρισκόταν κάτω από τα γκολπόστ, με τον Άλχο (δεξιά) και τον Μύγα (αριστερά) να αποτελούν τους πλάγιους αμυντικούς ενώ Καλογερόπουλος και Ασλανίδης είχαν τοποθετηθεί στο κέντρο της άμυνας. Μπαριέντος και Γκλάβτσιτς ήταν τα δύο αμυντικά χαφ ενώ ο Ντέλετιτς στα δεξιά και ο Ασενούν στα αριστερά ήταν τα εξτρέμ. Τέλος, ο Μαξιμιλιάνο Κόμπα αγωνιζόταν λίγο πίσω, σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο του Βόλου, τον Γκαρσία.

Με καλό αγωνιστικό ρυθμό και διάθεση για επιθετικό παιχνίδι ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο αντίπαλοι.

Στην πρώτη τους επικίνδυνη στιγμή στο ματς, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα. Ήταν το 8ο λεπτό όταν ο Σενγκέλια πήρε τη μπάλα στα όρια της περιοχής από τα δεξιά. Ο Γεωργιανός μπήκε σε αυτή και με φαλτσαριστό αριστερό πλασέ σημάδεψε το «παραθυράκι» του Κόβατς, μη αφήνοντάς του περιθώριο αντίδρασης σημειώνοντας το 0-1.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Παναιτωλικός πλησίασε στο 0-2, όταν από εκτέλεση φάουλ, ο προωθημένος Μλάντεν πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά όμως λίγο άουτ.

Κι αφού δεν έγινε το 0-2… ήρθε το 1-1.

Αρχικά ο Γκαρσία απείλησε με κεφαλιά στο 14′, η οποία έφυγε άουτ, στο επόμενο λεπτό όμως ο Αργεντινός στράικερ δεν λάθεψε. Στο 15ο λεπτό, ο Μύγας έκανε όμορφη ατομική ενέργεια, αποφεύγοντας δύο αντιπάλους του και σούταρε με δύναμη. Ο Στεργιάκης απέκρουσε ασταθώς και ο Γκαρσία που βρισκόταν ακριβώς μπροστά του, πήρε το «ριμπάουντ» κι έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα σε πρώτο χρόνο πετυχαίνοντας το 1-1.

Ήταν το τέταρτο φετινό γκολ για τον 31χρονο σέντερ φορ σε 16 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα.

Η επίτευξη της ισοφάρισης τόνωσε το ηθικό των παικτών του Βόλου, που πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, επιδιώκοντας να βρουν γκολ ανατροπής, πριν ακόμα ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.

O «κεφάτος» Γιώργος Μύγας έδειχνε να έχει εμπιστοσύνη στα πόδια του και να ψάχνει το γκολ, δοκιμάζοντας ένα πολύ καλό σουτ στο 35′ με τη μπάλα να σκάει και να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στεργιάκη.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, λίγο έλειψε να έρθει «ψυχρολουσία» για τον Βόλο. Ο Καρέλης πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή των κυανέρυθρων, σούταρε με τον Καλογερόπουλο να βάζει την κόντρα. Η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα, μπέρδεψε τον Κόβατς ο οποίος ήρθε σε επαφή μαζί της με υπερπροσπάθεια, της άλλαξε ελαφρώς πορεία με αποτέλεσμα αυτή να ακουμπήσει πρώτα στη ρίζα της δεξιάς δοκού κι έπειτα να φεύγει κόρνερ.

Από την εκτέλεσή του δεν προέκυψε κάτι και το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Από πολλά εκατέρωθεν λάθη σημαδεύτηκε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με καμία από τις δύο ομάδες να καταφέρνει να πραγματοποιήσει κάποια ουσιαστική ευκαιρία μπροστά στα αντίπαλα καρέ.

Ο Βόλος ήταν ο πρώτος που απείλησε στο δεύτερο μέρος. Στο 68′ ο Ποπέσκου έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Στεργιάκη να κάνει άστοχη έξοδο και ο Μωραΐτης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κόντραρε και ο Οικονόμου έδιωξε σε κόρνερ.

Η προαναφερθείσα ήταν η πρώτη αλλά και η… τελευταία επικίνδυνη φάση στο δεύτερο μέρος με το σφύριγμα της λήξης από τον κ. Μαλούτα να βρίσκει Βόλο και Παναιτωλικό ισόπαλους με 1-1.

Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Βόλος έφτασε τους 16 βαθμούς και διατηρήθηκε αφενός στην 11η θέση της βαθμολογίας κι αφετέρου στο +1 από τον σημερινό του αντίπαλο, στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Βόλο, η κρίσιμη εκτός έδρας «αποστολή» κόντρα στην Κηφισιά, την ερχόμενη Κυριακή 11/2 στις 16:00.

ΒΟΛΟΣ (Λόπεθ): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Ασλανίδης, Μύγας, Μπαριέντος (56′ Τσοκάνης), Γκλάβτσιτς (81′ Ντε Καμπς), Ντέλετιτς (56′ Ποπέσκου), Κόμπα (64′ Μωραΐτης), Ασενούν, Γκαρσία (81′ Μπερτόγλιο).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Πετράκης): Στεργιάκης, Μλάντεν, Οικονόμου, Μαλής, Μαυρίας (57′ Μπακάκης), Χατζηθεοδωρίδης (84′ Χουάνπι), Πέρες (70′ Τσιγγάρας), Λιάβας, Τορεχόν, Σενγκέλια (84′ Ντίαζ), Καρέλης (84′ Ζοάο Πέδρο).