Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024 11:35

“Κλείδωσε” την πρόκριση ο Πανιώνιος κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου

Ο Πανιώνιος βγήκε νικητής στον κακό αγωνιστικό χώρο του Αλκαζάρ, επικρατώντας επί του Ολυμπιακού Βόλου με 0-3 χάρη στα τέρματα του Εμμανουηλίδη και του Οικονομίδη. Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου μοιάζει πλέον να έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση με την ρεβάνς να είναι προγραμματισμένη για τις αρχές Δεκεμβρίου.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης πέρασε χωρίς να υπάρξει κάποια σπουδαία ευκαιρία από τις δύο πλευρές. Με τους δύο αντιπάλους να ψάχνουν τα πατήματα τους σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Ο Πανιώνιος μπήκε με ανεβασμένη διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και θέλησε να πιέσει ψηλά τον Ολυμπιακό Βόλου.Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται έντονα για το πρώτο τέρμα του Πανιωνίου το οποίο ήρθε στο 57ο λεπτό έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο Εμμανουηλίδης και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος.

Με την επίτευξη του 0-1 ο Πανιωνίος είχε στα πόδια του τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και συνεχώς δημιουργούσε απειλές στην εστία του Μακρυνιώτη. Ο Οικονομίδης με ωραίο σουτ στο 64ο λεπτό έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού Βόλου νίκησε τον πορτιέρε των «ερυθρόλευκων» και έκανε το 0-2 για την ομάδα του.

Οι ποδοσφαιριστές του Νίκκι Παπαβασιλείου δεν έριξαν τον ρυθμό και συνέχισαν να πιέζουν για ακόμα ένα τέρμα το οποίο μάλιστα ήρθε δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση των 90 με τον Εμμανουηλίδη να παίρνει την ασίστ από τον Δούμτσιο και να κάνει το 0-3.

Ολυμπιακός Βόλου (Σούλης Παπαδόπουλος): Μακρυωνίτης, Τζέφερσον, Γραικός, Βοσνακίδης, Δεινόπαπας (Πριόνας 64′), Κόλα, Κουτσιανικούλης (Κλεμέντε 66′), Μπουτζίκος, Παπαϊωάννου, Ρόκας, Τσίτας

Πανιώνιος (Νίκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Λυμπεράκης (Σαραμαντάς 79′), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Ρέντζας, Κόρμπος (Τσιλούλης 68′), Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης, Δούμτσιος, Κιάκος, Γρίβας

Πηγή: sdna.gr