Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 12:32

Κι όμως: Ο Βόλος έχασε αυτό το ματς από τη Λάρισα

Ατυχία, ανικανότητα, αφέλεια, διαιτησία.

Αυτοί ήταν οι τέσσερις λόγοι που ο Βόλος ηττήθηκε από τη Λάρισα με 3-1. Οι τρεις πρώτοι έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι οι “κυανέρυθροι” κατάφεραν διότι περί κατορθώματος πρόκειται να χάσουν το σημερινό ματς, έχοντας προηγηθεί στο σκορ με τον Τσοκάνη, έχοντας χάσει πέναλτι με τον Μάντζη και ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Ζοάο και το κυριότερο έχοντας τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο μέρος.

Και όμως παρά το γεγονός ότι όλα πήγαιναν κατ’ ευχή για τον Βόλο, ήρθε το ανόητο πέναλτι του Οικονόμου και ταυτόχρονα η αποβολή του στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους για να αποκαταστήσει την αριθμητική υπεροχή (είχε προηγηθεί νωρίτερα η αποβολή του Γκαζάλ) και να δώσει στη Λάρισα την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Τόρζε.

Στην επανάληψη, η Λάρισα έχοντας την ψυχολογία πίεσε, αλλά τη μεγάλη ευκαιρία την έχασε και πάλι ο Βόλος με τον Μάντζη.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο διαιτητής Κουτσιαύτης (ο τέταρτος λόγος της ήττας), ο οποίος απέβαλλε αναίτια τον Λύρατζη στο 67ο λεπτό. Από το σημείο εκείνο η Λάρισα πίεσε και έφτσε στην ανατροπή με τον Τόρζε.

Ο Βόλος βγήκε μπροστά, έψαξε την ισοφάριση φτάνοντας μία ανάσα από αυτή στο 85ο λεπτό, ωστόσο η Λάρισα ήταν αυτή που πέτυχε ένα ακόμη τέρμα (Μπούστος 93ο) και έφτασε στη νίκη.