Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024 13:15

Κερδισμένη η Ξάνθη – Ανέβηκε στη δεύτερη θέση και «βλέπει» πρωτιά – Αποτελέσματα και Βαθμολογία

Η Ξάνθη ήταν η μεγάλη κερδισμένη της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ καθώς πέρασε νικηφόρα από την Ρόδο (1-0 τον Διαγόρα) και σε συνδυασμό με τις ήττες Λεβαδειακού (1-0 εντός από τον Εργοτέλη) και Ιωνικού (1-0 εκτός από τα Χανιά) ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας και μπήκε πλέον για τα καλά στο κόλπο…

Διαγόρας – Ξάνθη 0-1

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε τις ήττες του Ιωνικού και του Λεβαδειακού, η Ξάνθη, η οποία πέτυχε την πρώτη της νίκη στα πλέι οφ. Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν ισορροπημένο, η Ξάνθη ήταν αυτή που είχε μεν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση στα καρέ του Μπίντση.

Αντίθετα η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ήταν αυτή που στο 20΄ έφτασε κοντά στο 1-0, το σουτ όμως του Δημήτρουλα αντί για τα δίχτυα του Ίτσο σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του. Στο διάστημα που ακολούθησε από το σημείο εκείνο και μετά, δεν άλλαξε κάτι με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ανέβασε την απόδοση της και στο 46΄ έφτασε κοντά στο να σκοράρει το σουτ όμως του Μικελτάτζε έφυγε ελάχιστα έξω από την εστία του Μπίντση. Ότι δεν κατάφεραν οι Θρακιώτες, σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 74΄ όταν o Καπνίδης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έκανε το 0-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Δημήτρουλας (85′ Τσιαντούλας), Κωστούλας (77′ Αλάεθ), Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Αθανασίου (68′ Λινάρδος), Σμυρλής (68′ Νάτσης), Γεωργίου (77′ Κονέ), Μπαστακός.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Τ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς (66′ Σιατραβάνης), Τζούρμαν (66′ Ντίνας), Τσαμούρης (46′ Καπνίδης), Μπριλάντε, Δημούτσος (46′ Παντελιάδης), Τάτος, Βέρκερ, Θ. Παπάζογλου, Μικελτάντζε (78′ Έμπερτ).

Χανιά – Ιωνικός 1-0

Ζωντανές τις οποίες μαθηματικές ελπίδες έχουν για την διεκδίκηση της 2η θέσης κράτησαν τα Χανιά, που υποχρέωσαν τον Ιωνικό στην δεύτερη του ήττα στα πλέι οφ. Το πρώτο ημίχρονο είχε φάσεις και για τις δύο ομάδες, ωστόσο αμφότερες δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε γκολ

Οι Κρητικοί ήταν αυτοί που απείλησαν την εστία του Αναγνωστόπουλου στο 1΄ και στο 11΄, ωστόσο οι προσπάθειες των Βασιλόγιαννη και Διαμαντόπουλου, δεν είχαν την κατάληξη που αυτοί θα ήθελαν. Η απάντηση από την πλευρά του Ιωνικού ήρθε στο 25΄ με το σουτ του Ματσούκα… Με το πέρας της ώρας, οι δύο ομάδες ενέτειναν την πίεση τους, για να φτάσουν στο γκολ, κάτι που είχε σαν συνέπεια να έχουν από μία μεγάλη ευκαιρία στο διάστημα 39΄45΄. Στην πρώτη η κεφαλιά του Καρλίτο αποκρούστηκε από τον Αναγνωστόπουλο, ενώ στην δεύτερη ο Μάναλης από καλή θέση αστόχησε.

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 54΄ ο Ιωνικός έφτασε κοντά στο να σκοράρει η κεφαλιά όμως του Μάναλη, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κουτζαβασίλη. Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Νικαιώτες, το πέτυχε στο 68΄ η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, όταν ο Παπαγεωργίου στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου. Στο διάστημα που ακολούθησε ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο τα Χανιά κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ, μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς (57′ λ.τρ. Κάσσος), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Παναγιωτούδης (90′ Γκίνο), Τριανταφυλλάκος (81′ Σωτηράκος), Κάρλος, Βασιλόγιαννης (90′ Πλέγας), Δημητριάδης (57′ Σουντουρά), Διαμαντόπουλος.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Παπαγεωργίου (73′ Κουιρουκίδης), Φαζός (88′ Κύργιας), Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (73′ Νιασέ), Μουμίν, Ματσούκας (58′ λ.τρ. Βλαχομήτρος), Ρόλε, Μάναλης, Κάστρο.

Λεβαδειακός – Εργοτέλης 0-1

Το δύο στα δύο έκανε στα πλέι οφ ο Εργοτέλης, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Λεβαδειακού, αποτέλεσμα που διατηρεί ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχουν οι Κρητικοί για άνοδο. Σ΄ότι έχει να κάνει με το ματς, η ομάδα του Τζιουζέπε Σανίνο μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με συνέπεια να πιέσει για να φτάσει στο γκολ.

Ωστόσο παρά την πίεση που άσκησαν οι Βοιωτοί, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση μπροστά στα καρέ του Κατσιμήτρου. Όλα αυτά μέχρι το 40΄, όταν ο Μπιανκόνι βρέθηκε τετ α τετ με τον Κατσιμήτρο, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Μεχία στις καθυστερήσεις, που παρότι κι αυτός βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των Κρητικών δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Στην επανάληψη η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη μπήκε καλύτερα στο ματς.

Αυτό είχε σαν συνέπεια στο διάστημα 56΄-58΄ οι «κιτρινόμαυροι να έχουν δύο καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ. Στην πρώτη το σουτ του Τσέλιου έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στογιάνοβιτς, ενώ στην δεύτερη το σουτ του Μπουτσάκη αποκρούστηκε με δυσκολία από τον τερματοφύλακα των «πρασίνων». Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι φιλοξενούμενοι, το πέτυχαν στο 74΄ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανουσάκη… Από το σημείο εκείνο και μετά ο Λεβαδειακός πίεσε για να φτάσει στην ανατροπή, η ομάδα του Ηρακλείου κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ, μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Λιάγκας, Καραχάλιος, Νίκας, Μεχία (75′ Τζιώρας), Κονέ (63′ Κωστή), Νίλι, Πολέτο, Συμελίδης (55′ Μαρίνος), Μπιανκόνι (75′ Μυτίδης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (63′ Κατσούρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κόλα, Μπουρσέλης, Πέιος, Τσέλιος (69′ Αμπντουλαχί), Μπουτσάκης (79′ Κοκκίνης), Μανουσάκης, Κόνραντ (63′ Πατρινός).