Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024 03:30
Βόλος

Κατώτερος ο Βόλος, ηττήθηκε από τον Αστέρα

Με νίκη ξεκίνησε στα play out ο Αστέρας. Έχοντας πολύ καλή εικόνα επικράτησε του Βόλου με 2-0 στο Πανθεσσαλικό με τους “κυανέρυθρους” να εμφανίζονται κατώτεροι των περιστάσεων.

Στο α’ μέρος ο Αστέρας ήταν ισοπεδωτικός. Έβαλε 2 γκολ, είδε να του ακυρώνονται ορθώς άλλα 2 και θα μπορούσε να είχε σκοράρει παραπάνω. Στο 15ο λεπτό μετά από κόρνερ του Κρέσπι ο Φαν Βέερτ έδιωξε πάνω στον Σίτο που καραδοκούσε στο δοκάρι και σκόραρε με προβολή. Στο 18′ ακυρώθηκε γκολ του Κρέσπι – σωστά – ως οφσάιντ. Ο Βόλος πήγε να βγάλει φάσεις και απείλησε αλλά δίχως ουσία.

Στο 25ο λεπτό ο Αστέρας από κεφαλιά – πάσα του Αντριάν Ριέρα και σλάλομ του Κρέσπι που απέτυχε να κόψει ο Ρινέρ έκανε το 0-2. Στο 35′ ο Μπενίτο σκόραρε – πάλι για τον Αστέρα – αλλά ήταν εκτεθειμένος. Το α’ μέρος έτσι έκλεισε στο 0-2.

Στο Β’ ημίχρονο ο Αστέρας είχε πιο καλές φάσεις από τον Βόλο ξανά. Στο 55′ ο Κλέιμαν βγήκε κοντά στο πλάγιο, έχασε τη μπάλα και κινδύνεψε να δεχθεί γκολ μετά από γύρισμα του Σίτο. Στο 60′ ο Σίτο είχε μία σουτάρα στο δοκάρι. Ο Βόλος επιχείρησε να απειλήσει με Φαν Βέερτ και Ρεγκατέν αλλά δεν άλλαξε κάτι για να μείνει το 0-2.

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Γκουλέν, Ρινέρ (46′ Ρομέρο), Φεράρι, Άλχο, Ορόζ (46′ Νίνης), Φερνάντες, Αλέξ Σοάρες (72′ Μπαρτόλο), Μπαριέντος (87′ Ροσέρο), Κορέα (46′ Ρεγκατέν) και Φαν Βέερτ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Αντζουλάς, Ατιένζα, Τασουλής (91′ Παπαδόπουλος), Καρμόνα (67′ Ρούμπεν Γκαρσία), Σανταφέ (67′ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε, Σίτο, Α. Ριέρα (91′ Μιχόπουλος), Κρέσπι (83′ Σόνι) και Μπενίτο.