Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 20:49

«Καθάρισε» τον Βόλο ο Ολυμπιακός

Aν και δυσκολεύτηκε για 70 λεπτά έχοντας το μυαλό και στην Τότεναμ. Έφαγε κόκκινη του Ομάρ στο 1-0 ο Φωτιάδης..

Χωρίς να εντυπωσιάσει για πολλή ώρα -μέχρι να πετύχει το 2-0- και ρισκάροντας με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός τελικά… ξεμπούκωσε πριν το τέλος, έκανε το 3/3 με το 5-0 απέναντι στον Βόλο, με μια ακόμη φετινή «γεμάτη» επιθετική επίδοση. Πρωταγωνιστής ξανά ο Ματιέ Βαλμπουενά ο οποίος είχε ως άξιους συμπαραστάτες τους Γκιγιέρμε και Κούτρη, οι οποίοι οδήγησαν την ομάδα τους στην τρίτη φετινή 13η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα.

Όσον αφορά στην εξέλιξη και την εικόνα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε ένα δυνατό, έως σκληρό σε αρκετές περιπτώσεις παιχνίδι, με λίγες τελικές και «ερυθρόλευκη» υπεροχή κατά κανόνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πίεσε έντονα και κυκλοφόρησε γρήγορα τη μπάλα, αναγκάζοντας τον Βόλο να έχει πιο παθητικό, απ’ ότι θα ήθελε, ρόλο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν, προσπαθώντας να παίξουν ποδόσφαιρο στο μέτρο του δυνατού, όπως έκαναν και στις δύο νίκες τους.

Η ομάδα του Μαρτίνς πάντως βρήκε το γρήγορο γκολ που έψαχνε, στο τρίτο κόρνερ που κέρδισε, μόλις στο 12ο λεπτό. Κάπως έτσι, αξιοποίησε μια ακόμη στατική φάση για φέτος, η οποία ξεκίνησε από το πόδι του Βαλμπουενά σε εκτέλεση κόρνερ και τελείωσε με καλή κίνηση και εύστοχη κεφαλιά του Γκιγιέρμε. Ένα μάλλον κλασικό «ερυθρόλευκο» γκολ επί Μαρτίνς!

Βέβαια, παρότι θα περίμενε κανείς αυτό το 1-0 να διώξει το όποιο άγχος και να λύσει τα πόδια τους, οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, διατήρησαν μεν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο δεν συνέχισαν με ανάλογα καλή εικόνα, έχοντας θέματα και στο αμυντικό τρανζίσιον, αλλά και με πολλά λάθη που δεν επέτρεψαν αντίστοιχα καλή δημιουργία. Είχαν μια μόλις άλλη φάση για γκολ με το παραλίγο αυτογκόλ του Μυστακίδη, ενώ μία καλή φάση είχε και ο Βόλος, επίσης μετά από λάθος της άμυνας. Κάπως έτσι, το πρώτο μέρος τελείωσε με τις δύο ομάδες να παίζουν κακό ποδόσφαιρο από το 25λεπτο και μετά.

Ο Ολυμπιακός μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους παρέμεινε σε εξαιρετικά χαμηλή πτήση, ρισκάροντας σε 2-3 περιπτώσεις το να δεχθεί γκολ, είτε μετά από λάθη σε κρίσιμα σημεία, είτε μετά από κακές επιστροφές στις αντίθετα πολύ γρήγορες αντεπιθέσεις του Βόλου. Από τη στιγμή που δεν έγινε αυτό όμως, τελικά, μετά από δύο δικές του χαμένες ευκαιρίες, βρήκε το δεύτερο γκολ με τον Ελ Αραμπί, που σφράγισε οριστικά το «τρίποντο». Από εκεί και μετά, ο Βόλος κατέρρευσε πλήρως, με τον Γκερέρο να κάνει το 3-0 με όμορφο σουτ από ασίστ του Κούτρη και τον Βαλμπουενά να γράφει το 4-0 με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ποντένσε. Το σκορ έκλεισε με γύρισμα του Κούτρη για τον Σουντανί που εκτέλεσε μέσα από την περιοχή για το 5-0.

Ο Βόλος

Από την πλευρά του, ο Χουάν Φεράντο στο 4-1-4-1 που επέλεξε, προσπάθησε να γεμίσει το κέντρο του γηπέδου, έχοντας δύο τετράδες σε ευθεία σαν διπλή γραμμή άμυνας με Λύρατζη, Διαμαντή, Δημόπουλο, Φεράρι πίσω και Ζοάο, Μπαλογιάννη, Μουνίθ, Μυστακίδη μπροστά και τον Τσοκάνη ανάμεσά τους. Ωστόσο, στο τακτικό κομμάτι, ο Βόλος και πάλι, όπως στα δύο πρώτα ματς του στο πρωτάθλημα, προσπάθησε να παίξει το ποδόσφαιρό του, βγάζοντας συχνά – πυκνά αρκετούς παίκτες στην αντεπίθεση, με τα όποια μειονεκτήματα άφηνε αυτό στο αμυντικό σκέλος όταν η μπάλα χανόταν. Αυτά ακριβώς είναι που φάνηκαν μετά το 2-0, όταν η ομάδα της Μαγνησίας ουσιαστικά κατέρρευσε πλήρως.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Μεριά, Σισέ, Γκιλιέρμε (84’ Μπενζιά), Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (71’ Σουντανί), Ποντένσε, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (74’ Γκερέρο)

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (56’ Μαξ), Ζοάο, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Μυστακίδης (69’ Ατιάτ), Γέντρισεκ