Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 09:52

Καθάρισε την πρόκριση σε τρία λεπτά η ΑΕΚ!

Η παγωμάρα από το σοκ του σοβαρού τραυματισμού του Παουλίνιο μόλις στο 12′ δεν επηρέασε αγωνιστικά την ΑΕΚ που μόλις δύο λεπτά αργότερα βρήκε απάντηση με το γκολ του Μάνταλου (14′), ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα (17′) μπήκε ορισικό τέλος στην υπόθεση της πρόκρισης με το δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Αλμπάνης. Το 2-0 επί του Αστέρα που διαμορφώθηκε νωρίς νωρίς σε συνδυασμό με το 1-1 της Τρίπολης, έδωσε μεν διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο ματς αλλά και την ευκαιρία στην Ενωση να προσπαθήσει να παίξει καλό ποδόσφαιρο.

Η νίκη με 2-0 ήρθε ξεκούραστα, όπως και η πρόκριση στην οχτάδα του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα θα βρει μπροστά της το εμπόδιο που Παναιτωλικού που καίγεται περισσότερο για την παραμονή και λιγότερο για το Κύπελλο (προφανώς και θα παίξει για την πρόκριση αλλά το στόχαστρο βρίσκεται κυρίως στο να μην χαθεί η Super League).

Παρά την καλή εικόνα πάντως, στην Ενωση δεν χάρηκαν και τόσο τη νίκη λόγω του σοβαρού τραυματισμού που υπέστη ο Παουλίνιο στον αγκώνα.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο (12′ Μπακάκης), Βράνιες, Σβάρνας, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρστίτσιτς, Μάνταλος (90+3′ Σαμπανάτζοβιτς), Βέρντε (70′ Γιακουμάκης), Αλμπάνης, Λιβάγια.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Άνχελ, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ (58′ Ριέρα), Μαρκ Γκαρσία, Χουαρέγκι (66′ Ιγκλέσιας), Μπελόκ (57′ Κρεσπί), Μπαράλες.