Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024 00:05

Καθάρισε Σέρρες και παραμονή στη Super League ο Βόλος

O. Πανσερραϊκός δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Βόλου, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου από την άσπρη βούλα και να κερδίζουν με το …ισχνό 1-0 το τρίποντο. Ένα τρίποντο που, σε συνδυασμό με την ήττα της Κηφισιάς τους κρατά και μαθηματικά στην κατηγορία.

To παιχνίδι ξεκίνησε με δύο τελικές για τον Πανσερραϊκό, μέσα σε επτά λεπτά. Στο 2ο λεπτό, πολύ καλό σουτ του Τομάς, από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κόβατς.  Ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, επέμβαση του Κόβατς, στην καρφωτή κεφαλιά του Άλεξιτς, μετά την σέντρα από τα δεξιά. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Πανσερραϊκός ισορρόπησε. Με τις δύο ομάδες να χάνουν καλές στιγμές, χωρίς όμως να σκοράρουν.

Το ημίχρονο έκλεισε με Βόλο και Πανσερραϊκό να μένουν στο 0-0 και τις διαφορές τους να λύνονται στην επανάληψη.

Στο Β’ μέρος όλα έδειξαν να αλλάζουν.  Στο 54′ η κεφαλιά του Κόμπα βρήκε στο χέρι του  Πεταυράκη και η  φάση ελέγχθηκε από το VAR και καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ του Βόλου. Το οποίο εκτέλεσε ο Γκαρσία.

Ο επιθετικός του Βόλου, έστειλε την μπάλα με δύναμη στην δεξιά γωνία του Τσομπανίδη, ο οποίος έπεσε στην άλλη.

Η θεσσαλική ομάδα κρατούσε το αποτέλεσμα, που σε συνδυασμό με εκείνο της Κηφισιάς θα την κρατούσε στην κατηγορία και περίμενε την λήξη. Με τον Πανσερραϊκό να προσπαθεί, όμως να μην μπορεί να ισοφαρίσει.

Δέκα λεπτά πριν το φινάλε, ένα δυνατό σουτ του Τσοκάνη, μέσα από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, δύσκολη επέμβαση του Κόβατς, στο σουτ του Χατζηστραβού. Με το 1-0 να παραμένει.

Ο Βόλος κράτησε το γκολ της νίκης και κατέκτησε τρεις πολύτιμους βαθμούς. Που σε συνδυασμό με την ήττα της Κηφισιάς τους κρατούν και μαθηματικά στην κατηγορία.

Την επόμενη 7η και τελευταία αγωνιστική, ο Βόλος φιλοξενείται από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ο Πανσερραϊκός υποδέχεται την Κηφισιά. Οι αναμετρήσεις είναι προγραμματισμένες για το Σάββατο 11 Μάϊου 2024, στις 20:00.

Βόλος (Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς, Ντε Καμπς, Μπερτόλιο, Κόμπα, Ασενούν, Γκαρσία.

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Τσομπανίδης, Διαμαντής, Πεταυράκης, Πηλέας, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα, Στάικος, Τομάς, Ουάρντα, Γούλερι, Άλεξιτς.