Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024 12:16

Ηττα με ανατροπή και αποκλεισμός για τη Σάκκαρη (2-1)

Σύντομη αποδείχθηκε η περιπέτεια της Μαρίας Σάκκαρη στο φετινό US Open,  με την Ελληνίδα τενίστρια να γνωρίζει την ήττα από την Σιγιού Γουάνγκ (Νο. 75) με 2-1 σετ (6-3, 7-5. 7-5) και να ολοκληρώνει στον δεύτερο γύρο την πορεία της στη φετινή διοργάνωση.

Η συμπατριώτισσά μας εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη της Κινέζας πήρε το πρώτο σετ με 6-3, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να διατηρήσει σε υψηλό επίπεδο το παιχνίδι της, με την Σιγιού Γουάνγκ να γυρίζει τούμπα την αναμέτρηση και να παίρνει τη νίκη – πρόκριση.

Η Μαρία Σάκκαρη ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 5 διπλά λάθη και μόλις 2 άσους, ενώ είχε 35 winners και 36 αβίαστα λάθη, με το χαμηλό ποσοστό στα break points (5/17) να της στερεί τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη. Ένα ακόμα Grand Slam φέτος από το οποίο αποχωρεί άδοξα η Ελληνίδα τενίστρια, που δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις που δημιούργησε το Νο.3 δίπλα στο όνομά της.

Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστριες πήγαιναν χέρι – χέρι, με την Μαρία στο 4ο game να κάνει break και να προηγείται με 3-1. Η Κινέζα, όμως, απάντησε αμέσως με το ίδιο νόμισμα και μείωσε σε 3-2, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 3-3. Στο 8ο game η Σάκκαρη έσπασε για δεύτερη φορά το σερβίς της Γουάνγκ και προηγήθηκε με 5-3, ενώ λίγο αργότερα έφτασε στο 6-3 και έκανε το 1-0.

Στην αρχή του δεύτερου σετ η Μαρία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ, με την Κινέζα να κάνει break στο τέταρτο game και να προηγείται με 3-1. Στο 7ο game η Σάκκαρη πήρε πίσω το break και μείωσε σε 4-3 games, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε ένα ακόμα, με την Γουάνγκ να φτάνει στο 5-3. Η συμπατριώτισσά μας απάντησε εκ νέου και μείωσε σε 5-4, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 5-5. Ωστόσο, για μια ακόμα φορά δεν μπόρεσε να πάρει τα ηνία στο σετ, με την Κινέζα να κάνει ένα ακόμα break στο 12ο game με 7-5 να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η Μαρία μπήκε δυνατά και κατάφερε να κάνει break στο 3ο game (2-1), αλλά στο 6ο game η Κινέζα απάντησε και ισοφάρισε σε 3-3. Στη συνέχεια οι δύο τενίστριες πήγαν χέρι – χέρι μέχρι το 12ο, όπου η Σάκκαρη σέρβιρε για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Η Κινέζα, ωστόσο, της έσπασε το σερβίς και με 7-5 έκανε το 2-1 και πανηγύρισε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του US Open.