Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024 20:22

Ηττα για τον Ολυμπιακό Βόλου από την Καστοριά – Ολοταχώς στα τοπικά

Την ήττα με σκορ 1-2 γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου από την Καστοριά στο γήπεδο της Νεάπολης. Οι ερυθρόλευκοι βρίσκονται πλέον με το ένα πόδι στα τοπικά πρωταθλήματα, καθώς οι όποιες ελπίδες παραμονής έχουν αποκλειστικά μαθηματικό χαρακτήρα αυτή τη στιγμή.

Η Καστοριά άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαλτέ, η μπάλα έφτασε στον Μανακίτσα στο πίσω δοκάρι που με προβολή νίκησε τον Καβουσάκη για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε 2ο γκολ  στο 36ο λεπτό με τον Πάλλα, ο οποίος βγήκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και τον πλάσαρε υποδειγματικά, δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα νίκης στην Καστοριά.
Στη συνέχεια του αγώνα, ο Ολυμπιακός πίεσε αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 65ο λεπτό με τον Κοσμίδη.
Ο Ολυμπιακός Βόλου με αυτή την ήττα παρέμεινε στους 22 βαθμούς και ουσιαστικά βρίσκεται ένα βήμα από τον υποβιβασμό στα τοπικά πρωταθλήματα. Πλέον στα επόμενα τρία παιχνίδια, η ομάδα χρειάζεται ένα πραγματικό θαύμα για να μείνει στην κατηγορία, με τρεις νίκες, συνδυασμό αποτελεσμάτων και πολλές ακόμα προϋποθέσεις.
Ολυμπιακός Βόλου: Καβουσάκης, Μαργαρίτης (46′ Καρατσόλης), Σιουμουρέκης, Θεοδωρόπουλος, Παπαϊωάννου, Κόλα, Παπαδήμος (82′ Μυλωνάς), Καρβούνης (70′ κατσαγεωργίου), Ντινόπουλος (46′ Αναστασίου), Σκοπελίτης (86′ Γιαρλέλης), Διαμαντόπουλος
Καστοριά: Κοσμίδης, Φωλίνας, Μανακίτσας, Τόζζο, Ελευθεριάδης, Γκέκας, Παναγιωτίδης, Τσελεπής (65′ Κυριακού), Πάλλας, Μπαλντέ (80′ Mηλιάτης), Ταρέλλι (90+ Κωνσταντίνου)