Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 21:02

Ηττα από ΠΑΟ, κοιτάει τώρα τα πλέι άουτ ο Βόλος

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Παναθηναϊκό ο Βόλος!  Σε ένα ματς που δεν είχε ιδιαίτερη βαθμολογική αξία, υπό την έννοια ότι ο μεν Παναθηναϊκός έχει εξασφαλίσει την παρουσία του στα πλέι οφ κι ο Βόλος θα συμμετάσχει τα πλέι άουτ, οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά και με ελάχιστη σκοπιμότητα, με την ομάδα της Μαγνησίας να γνωρίζει την ήττα, στο ΟΑΚΑ, με 4-1

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’ με το παρθενικό τέρμα του Νατζ μετά από έξοχη κάθετη πάσα του Μπουζούκη (3’) και θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλο τέρμα στο πρώτο 20λεπτο, με δεδομένη την ευκολία με την οποία έβρισκε ρήγματα στο επιθετικό τρίτο.

Τελικά το δεύτερο γκολ του τριφυλλιού ήρθε στο 45+1’ από στατική φάση, με κεφαλιά του Μακέντα από εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη (2-0), με το Βόλο να χάνει απίστευτη ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα όταν ο Γέντρισεκ αστόχησε με κεφαλιά σε κενή εστία.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 2-0, αλλά ο Γέντρισεκ πήρε το αίμα του πίσω με τρομερό σουτ στο «παράθυρο» του Ξενόπουλου στο 53’ μειώνοντας σε 2-1.

Τα αδικαιολόγητα νεύρα του Γκουαροτσένα που αποβλήθηκε αφελώς με δύο κίτρινες σε ένα λεπτό (!) στο 62’ και 63’ λίγο έλειψε να βάλουν φωτιά στο ματς, άλλαξαν τις αριθμητικές ισορροπίες.

Σαν να μην έφτανε αυτό για το Βόλο, ο Μακέντα έγραψε το 3-1 με διαγώνιο σουτ πέντε λεπτά αργότερα (68’) και ο Χατζηγιοβάνης  το 4-1 από ασίστ του Ιταλού στο 76’, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των πράσινων…

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν μάλλον… διαδικαστικά, με τον Βόλο να σκοράρει στο 89’ με τον Τόρες αλλά το γκολ να μην μετράει καθώς ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης και το 4-1 να διατηρείται μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Βάτσιου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Ξενόπουλος, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας (46’ Νούνες), Ζαγαρίτης, Ανουάρ, Κουρμπέλης (77’ Μπεκ), Νάγκι (77’ Περέα), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.

Βόλος (4-2-3-1): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Κανταμούρο, Δημόπουλος, Φεράρι, Μαξ, Λύρατζης (46’ Μπαλογιάννης), Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Ζοάο (60’ Τόρες), Γέντρισεκ (75’ Κάσες).