Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 14:12

Ήττα 2-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου απέναντι στον Ιωνικό

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, ο Ιωνικός “καθάρισε” τον Ολυμπιακό Βόλου στη Νίκαια με 2-0 και έκανε αποφασιστικό βήμα ανόδου στην Super League 2. Κρητικός και Κουιρουκίδης οι σκόρερ των γηπεδούχων, δεν μπόρεσαν να γυρίσουν με βαθμούς στις αποσκευές τους οι ερυθρόλευκοι στο ντεμπούτο του Ηλία Σολάκη στον πάγκο της ομάδας.

Τα πρώτα λεπτά στη Νίκαια κύλησαν αναγνωριστικά, με τον Ιωνικό να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Ολυμπιακό Βόλου να προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους ερυθρόλευκους με το Σκοπελίτη να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε να φεύγει ψηλά άουτ. Ο Ιωνικός κατάφερε να ανοίξει νωρίς το σκορ, όταν στο 16′ ο Ματσούκας εκτέλεσε το φάουλ και ο Στέλιος Κρητικός πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας κάνοντας με το κεφάλι το 1-0! Ο Ολυμπιακός Βόλου ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να αντιδράσει, βγαίνοντας με καλές προϋποθέσεις προς την εστία του Κουρεπίνη και έχοντας δύο καλές στιγμές με Τσιάρα και Βασιλούδη. Από την άλλη ο Ιωνικός κυνηγούσε ένα δεύτερο τέρμα και το πέτυχε στο 34′ όταν ο Πολίμος έβγαλε σέντρα και ο Κουιρουκίδης πέτυχε με πλασέ το 2-0 “τελειώνοντας” ουσιαστικά το παιχνίδι. O Ιωνικός κοντρόλαρε στη συνέχεια το ματς, ενώ ο Ολυμπιακός μετά το δεύτερο γκολ.. έσβησε, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει τίποτα μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και… τελείωσε. Στα 45 λεπτά του δεύτερου μέρους δεν υπήρξε τίποτα το αξιομνημόνευτο καθώς Ιωνικός και Ολυμπιακός δεν είχαν ιδιαίτερη όρεξη για ποδόσφαιρο. Οι γηπεδούχοι είχαν το αποτέλεσμα που ήθελαν, κράτησαν τη μπάλα, αλλά δε μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Γιδόπουλου. Από την άλλη ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει χώρους, δυσκολευόταν να βγει στην επίθεση και οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου με μηδαμινές καλές στιγμές. Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έδειχναν να κάνουν.. αγγαρεία, με το 90λεπτο να ολοκληρώνεται χωρίς συγκινήσεις, σε ένα δεύτερο ημίχρονο που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, αν δεν έχει ήδη ξεχαστεί.

Άλλη μια εκτός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τους ερυθρόλευκους να μένουν στους 31 βαθμούς και να χάνουν τη επαφή τους με τις ομάδες στα υψηλότερα στρώματα της βαθμολογίας.

Ιωνικός: Κουρεπίνης, Πολίμος (58′ Koρνέζος), Κολλαράς, Τσιριγώτης, Ιωάννου, Γκοτσούλιας, Ν.Κρητικός, Κουιρουκίδης, Ματσούκας (61′ Στεργίδης), Βουκμίροβιτς (46′ Πογοσιάν), Στ.Κρητικός

Ολυμπιακός Βόλου: Γιδόπουλος, Γραικός, Βοσνακίδης (46′ Μητρόπουλος), Φαζός, Βασιλούδης (79′ Κλεμέντε), Κόλα, Ρόκας, Τσιάρας (70′ Παπαϊωάννου), Σκοπελίτης, Κέρη, Τσίτας