Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024 11:59

Ηττα (2-0) από τον Πανσερραϊκό για τη Νίκη Βόλου που «φωνάζει» (video – highlights)

Ο Πανσερραϊκός «καθάρισε» νωρίς το ντέρμπι με τη Νίκη Βόλου και ξεμακραίνει για την άνοδο.

Η επιστροφή στη δράση μετά από 1,5 μήνα βρήκε τον Πανσερραϊκό να επικρατεί 2-0 της Νίκης Βόλου για την 14η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Οι Σερραίοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με γρήγορα γκολ, αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους. Ο Στίνα στο 7′ και ο Καρασαλίδης στο 11′, σημείωσαν το το κομβικό 2-0 για την εξέλιξη του αγώνα.

Η Νίκη Βόλου ζήτησε πέναλτι για χέρι του Πεταυράκη έξι λεπτά αργότερα, ενώ στο 50′ έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο διαιτητής Καραντώνης απέβαλε λανθασμένα με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Παναγιωτίδη για θέατρο που δεν έκανε.

Παρότι οι Βολιώτες συνέχισαν με παίκτη λιγότερο, πίεσαν και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, όπως και οι γηπεδούχοι στις φάσεις που δημιούργησαν. Έτσι ο Πανσερραϊκός, που επέλεξε τις αντεπιθέσεις στο δεύτερο μέρος, έφτασε στη 10η διαδοχή του νίκη και στο +9 που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στην άνοδο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με την ολοκλήρωση του αγώνα, οι παίκτες της Νίκης Βόλου διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο διαιτητή.

Το φιλμ του ματς:

7′ ΓΚΟΛ 1-0: Σέντρα του Ζερη, ο Στίνα με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 για τον Πανσερραϊκό
11′ ΓΚΟΛ 2-0: Κόρνερ ο Μουργος ο Τέλης Καρασαλιδης θα κάνει το 2-0 σε έναν όμιλο παικτών σκοράρει για το δεύτερο γκολ
17′ Ζήτησε πέναλτι για χέρι του Πεταυράκη η Νίκη Βόλου
25′ Μακρινό σουτ του Κυριακίδη, λίγο άουτ.
26′ Σουτ διαγώνιο του Πεταυρακη, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπαγιτς
50′ Αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα για Παναγιωτίδη. Ο διαιτητής Καραντώνης τον τιμώρησε για θέατρο που δεν ήταν και υπήρξαν πολλές διαμαρτυρίες
64′ Κεφαλιά του Ολαϊθόλα μόλις άουτ, μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου
69′ Πάσα του Κατσαντώνη, το σουτ από τον Στίνα η μπάλα σε κόρνερ
72′ Σουτ από τον άξονα ο Δεληγιαννιδη η μπάλα ψηλά άουτ
81′ Μεγάλη ευκαιρία η Νίκη Βόλου. Ο Ροχάνο αστόχησε σε τετ α τετ με τον Κατσίκα να διώχνει την μπάλα
83′ Νέα μεγάλη ευκαιρία η Νίκη Βόλου. Σέντρα σουτ του Τζιώρα η μπάλα λίγο άουτ
93′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Σαϊντ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάγιτς σε τετ α τετ
94′ Σουτ του Σαίντ, μπλόκαρε ο Μπάγιτς

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Ζέρης (58′ Δεληγιαννίδης), Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Θυμιάνης, Στάικος, Στίνα (90′ Σοφιανός), Κατσαντώνης (75′ Παπάζογλου), Μούργος (58′ Κανίς), Μπαΐροβιτς (75′ Σαΐντ).

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης (77′ Κριμιτζάς), Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης, Κυριακίδης (46′ Τσουκαλάς), Κρητικός (63′ Δημητρίου), Ολαϊθόλα (55′ Ροχάνο), Σιαφά (63′ Σιαφά).