Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024 12:49

Ιστορική νίκη πρόκρισης και πρωτιάς το Μαρόκο

Έγραψε ιστορία το Μαρόκο. Επικράτησε με 2-1 του Καναδά και προκρίθηκε ως πρώτη από τον όμιλο της Κροατίας και του Βελγίου!

Φανταστικό ήταν το πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης. Το Μαρόκο μπήκε με ορμή στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί στο 4′ με τον Ζίγιες έπειτα από τραγικό λάθος του Μπόργιαν. Ο πορτιέρε του Καναδά πήρε κακή πάσα από τον Τζόνστον, προσπάθησε να γεμίσει αλλά βρήκε το μεσοεπιθετικό της Τσέλσι, που με άψογο πλασέ την έστειλε στην άδεια εστία.

Το Μαρόκο συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έφθασε στο 2-0 στο 23′. Ήταν μία βαθιά μπαλιά, ο Εν Νεσίρι βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με άψογο τελείωμα έκανε το 2-0 για τους Αφρικανούς. Στο 33′ ο Μπουφάλ άγγιξε το 3ο γκολ, με τον Καναδά να μειώνει στο 40′ με αυτογκόλ του Αγκέρντ σε γύρισμα του Αντεκούγκμπε. Το 2-1 έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου, παρότι στο 45+3′ ο Ελ Νεσίρι σκόραρε μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζιγιές ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ!

Στο β’ μέρος οι Καναδοί πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Είχαν διάθεση, έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης κλείνοντας το Μαρόκο στα καρέ του και στο 71′ άγγιξαν το 2-2 με την την κεφαλιά του Χάτσινσον να χτυπά στο δοκάρι και οριακά να μην περνά τη γραμμή. Το ρευστό 2-1 παρέμενε, ο Καναδάς πίεζε, το γκολ της ισοφάρισης, όμως, δεν ερχόταν με αποτέλεσμα οι Μαροκινοί με το 2-1 να εξασφαίζουν όχι μόνο την νίκη-πρόκριση, αλλά και την πρωτιά στον όμιλο.

ΚΑΝΑΔΑΣ (Τζον Χέρντμαν): Μπόργιαν, Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Αντεκούγκμπε (61’ Κονέ), Οσόριο (65’ Λαριέα), Καγιέ (60’ Χάτσινσον), Ντέιβις, Μπιουκάναν, Λάριν (60’ Ντέιβιντ), Χόιλετ (76’ Γουόδερσπουν).

ΜΑΡΟΚΟ (Βαλίντ Ρεγκραγκί): Μπουνού, Χακίμι (85’ Ζαμπράν), Αγκουέρντ, Σαΐς, Μαζραουί, Ουνάχι (77’ Ελ Γιαμίκ), Άμραμπατ, Σαμπίρι (65’ Αμαλάχ), Ζιγιές (76’ Χαμπντάλα), Εν-Νεσίρι, Μπουφάλ (65’ Αμπντουκλάλ).