Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024 04:14

Ισοπαλία με γκολ στη Νεάπολη η Νίκη με Μακεδονικό

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Σιμόνι στο 75’, αλλά η Νίκη ισοφάρισε με πέναλτι του Πολίτη που κέρδισε ο Παναγιωτίδης. Αυτή ήταν η 3η συνάντηση φέτος ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Οι φάσεις του αγώνα

6’: Ο Μπουλάτοβιτς έκανε το σουτ με το αριστερό από τα δεξιά και εκτός περιοχής, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε

10’: Ο Κρητικός πάτησε περιοχή από τα αριστερά και έφερε την μπάλα στο δεξί για να σουτάρει, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Γουναρίδη

18’: Ο Τσιλιγγίρης απείλησε με σουτ εκτός περιοχής όμως ο Γκαραβέλης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα

23’: Ο Πέττας ξεμαρκαρίστηκε όμορφα εκτός περιοχής, αλλά το σουτ που έπιασε πέρασε απογοητευτικά πάνω από την αντίπαλη εστία

41’: Ο Τοπαλίδης ανέβηκε από τα δεξιά και έκανε τη σέντρα με στόχο τον Κάσσο ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γρομητσάρη και κατέληξε σε κόρνερ ωστόσο από την εκτέλεση του Παναγιωτίδη δεν μπόρεσε να απειλήσει ξανά η Νίκη

44’: Από μία άλλη εκτέλεση κόρνερ, αυτή τη φορά από τα δεξιά κι από τον Κυριακίδη ο Πέττας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού μπλόκαρε χωρίς δυσκολία

51’: Ο Κάσσος ελίχθηκε εκτός περιοχής και από τα δεξιά και δοκίμασε το αριστερό του πόδι με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γουναρίδη

54’: Ο Γκαραβέλης έκανε λάθος απομάκρυνση δίνοντας την μπάλα σε αντίπαλο και ο Ζαφειράκης τροφοδότησε τον Ραμίρες που βγήκε απέναντι από τον πορτιέρε των κυανόλευκων, ο οποίος έκλεισε με το σώμα του την εστία και απομάκρυνε τον κίνδυνο

56’: Ο Κάσσος με την πλάτη στο τέρμα δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση και αφού έφερε την μπάλα στο δεξί σούταρε με δύναμη με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μακεδονικού στη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα

57’: Ενταση ανάμεσα στις δύο ομάδες και αποβολή του γενικού αρχηγού της Νίκης Βόλου Απόστολου Κουφογεώργου

59’: Μακρινό σουτ του Ζαφειράκη πέρασε ψηλά άουτ

67’: Ο Ραμίρες μπήκε στην περιοχή της Νίκης από τα δεξιά όπου έγινε φάουλ επιθετικό στον Αναστασίου, αλλά ο διαιτητής άφησε τη φάση με τον Χάσεκ να παίρνει την μπάλα και να πλασάρει από τα δεξιά με το αριστερό, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Γκαραβέλη, καταλήγοντας άουτ

68’: Η Νίκη κέρδισε ακόμη ένα κόρνερ και ο Πέττας πήρε ακόμη μία μάχη στον αέρα, την κεφαλιά του όμως μπλόκαρε ο Γουναρίδης

ΓΚΟΛ 75’: Από μετάβαση της μπάλας και τον Χάσεκ να αφήνει για τον Ζαφειράκη ο τελευταίος γύρισε από τα αριστερά για τη μικρή περιοχή όπου πάνω στη γραμμή βρέθηκε ο Σιμόνι και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1

77’: ο Μακεδονικός έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-2 όταν ο Σιμόνι πάτησε την μπάλα στον Ραμίρες κι αυτός αφού ταλαιπώρησε την άμυνα της Νίκης και ο Γκαραβέλης ήταν εξουδετερωμένος έδωσε την πάσα στον Ζαφειράκη ο οποίος από τη μικρή περιοχή και από τα αριστερά έκανε το πλασέ, όμως ως από μηχανής Θεός ο Γιαννίτσης απομάκρυνε την μπάλα, ξαπλώνοντας στη μικρή περιοχή. Στη συνέχεια νέο σουτ του Ραμίρες βρήκε στον Τοπαλίδη

82’: Η Νίκη Βόλου κέρδισε πέναλτι με τον Παναγιωτίδη από μαρκάρισμα του Παναγιωτούδη

ΓΚΟΛ 84’: Ο Πολίτης έστησε την μπάλα απέναντι από τον Γουναρίδη, ο οποίος ξάπλωσε στα δεξιά, βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του στην αντίθετη πλευρά

85’: Ο Κυριακίδης πήρε την μπάλα από τακουνάκι του Μακατσάρια και βγήκε στην αντεπίθεση, όμως το πλασέ του αρχηγού της Νίκης πέρασε πάνω από την εστία

90’: Τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων

92’: Ο Σιμόνι θα βρεθεί εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ με το δεξί ανάγκασε τον Γκαραβέλη να απομακρύνει σωτήρια σε κόρνερ

95’: Ο Κυριακίδης έστησε την μπάλα για να εκτελέσει φάουλ από τα αριστερά, με τον Γκαραβέλη να προωθείται στην αντίπαλη περιοχή. Ο αρχηγός της Νίκης εκτέλεσε με το δεξί απ’ ευθείας αλλά ο Γουναρίδης μπλόκαρε και αμέσως μετά ο διαιτητής Τσατσούλης σφύριξε για τελευταία φορά

Διαιτητής: Τσατσούλης (Αθηνών)

Βοηθοί: Νικολάου (Αθηνών), Μπύρος (Ευρυτανίας)

Κίτρινες: 32’ Κάσσος, 57’ Κυριακίδης

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: (Ελευθερόπουλος) Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Στίκας (70’ Γιαννίτσης), Ανδρέου, Κυριακίδης, Λίταινας, Παναγιωτίδης (86’ Μπαλλάς), Κρητικός, Πέττας (70’ Μακατσάρια), Κάσσος (73’ Πολίτης)

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: (Μαλεζάς) Γουναρίδης, Γρομητσάρης, Χασάνογλου, Σαραγιώτης, Λυμπεράκης, Μελετίδης (74’ Γρηγοριάδης), Τσιλιγγίρης (46’ λ.τρ. Ζαφειράκης), Κουλούρης (44’ Ραμίρες), Χάσεκ, Μπουλάτοβιτς (60’ Παναγιωτούδης), Χερίδης (60’ Σιμόνι)