Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024 03:58

Ισοπαλία αλλά και πάλι πρώτος ο Παναθηναϊκός

Χαρακίρι έκανε ο Παναθηναϊκός απόψε στη Λεωφόρο καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) απέναντι στον ΠΑΟΚ και έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει… παράσταση τίτλου στο συναρπαστικότερο πρωτάθλημα των τελευταίων ετών.

Παρά ταύτα το ισόπαλο αποτέλεσμα στο έτερο ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό, διατηρεί τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας και ως εκ τούτου εξακολουθεί να κρατάει την τύχη στα πόδια του!

Το γκολ του Μαντσίνι στο 9’ δεν αποδείχθηκε αρκετό στο τριφύλλι, καθώς ο Τόμας πάγωσε την κατάμεστη Λεωφόρο στο 60’ ισοφαρίζοντας, ενώ στο 84’ αποβλήθηκε ο Σένκεφελντ υποχρεώνοντας τους πράσινους να παίξουν με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με μεγάλη αποφασιστικότητα στο ξεκίνημα του αγώνα και μόλις στο 9ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ο Κοτάρσκι έκανε τσαφ στο διώξιμο της μπάλας και ο Μαντσίνι με υπέροχη μπαλιά έβγαλε τον Σπόραρ σε κατάσταση τετ α τετ. Ο Σλοβένος δέχτηκε το μαρκάρισμα του Κεντζιόρα, έπεσε στο χορτάρι, αλλά κατάφερε να σηκωθεί και να σερβίρει στο… πιάτο το γκολ στον Μαντσίνι.

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός δεν λάθεψε και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 βάζοντας «φωτιά» στην κατάμεστη Λεωφόρο που παραληρούσε εκστασιασμένη.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση μετά το γκολ που δέχτηκε και απέκτησε την κατοχή της μπάλας, με το τριφύλλι να αμύνεται σε άμυνα χώρου πίσω από τη μπάλα και να γίνεται απειλητικός σε καταστάσεις τρανζίσιον.

Στο 27’ ο Μπερνάρ συνεργάστηκε ωραία με τον Χουάνκαρ που έβγαλε παράλληλη σέντρα, ο Σπόραρ έκανε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Ο δικέφαλος απάντησε με υποσχόμενη ευκαιρία στο 39’ όταν ο Σοάρες έβγαλε ωραία σέντρα από αριστερά και ο Τόμας έπιασε πλασέ στην κίνηση προς την εστία, όμως ο Μπρινιόλι έσωσε την εστία του Παναθηναϊκού και ο Σάρλια απομάκρυνε τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους πράσινους (45’), με τον Σπόραρ να βγάζει τετ α τετ με τον Κοτάρσκι τον Μπερνάρ και τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να αποκρούει σωτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 53’ μετά από υπέροχη πάσα του Ιωαννίδη στον Σπόραρ που μέσα από την περιοχή αλλά από πλάγια δεξιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ ωστόσο ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 60’ με τον Μπράντον Τόμας να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από ωραία ενέργεια από πλάγια αριστερά και σουτ στην κλειστή γωνία του Μπρινιόλι (1-1).

Δύο λεπτά αργότερα (62’) ο Ιωαννίδης έβγαλε τον Μπερνάρ τετ α τετ με τον Κοτάρσκι, αλλά ο τερματοφύλακας του δικεφάλου απέκρουσε σωτήρια. Οπως και στο 63’, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ που βρήκε στο τείχος κι άλλαξε πορεία, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να αποκρούει φανταστικά.

Στο 70’ ο Ζίβκοβιτς σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι και στο 80’ ο Μαντσίνι με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό, στο 84’ ο Σένκεφελντ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Τόμας, με συνέπεια την τροποποίηση των αριθμητικών δεδομένων του ματς στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-4-2): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Μαντσίνι (86’ Παλάσιος), Τσέριν, Τσόκαϊ (87’ Μάγκνουσον), Μπερνάρ (74’ Κλέινχεϊσλερ), Ιωαννίδης, Σπόραρ (62’ Πέρεθ).

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου / 4-2-3-1): Κοτάρσκι, Λύρατζης (81’ Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Ρ. Σοάρες, Ντάντας (71’ Σβαμπ), Φ. Σοάρες, Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (81’ Ελ Καντουρί), Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα (28’ Τόμας).