Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024 19:33

Ίντερ: Οι «Νερατζούρι» κατέκτησαν το Σούπερ Καπ Ιταλίας

Στα ευρωπαϊκά γήπεδα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοφαρίστηκε στο φινάλε από την Κρίσταλ Πάλας σε εξ’ αναβολής ματς της Premier, ενώ η Ίντερ κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ιταλίας με 3 γκολ στην Μίλαν.
Ο Χαντάνοβιτς σηκώνει το τρόπαιο του Σούπερ Καπ Ιταλίας στον ουρανό του Κινγκ Φαντ Stadium. Η Ίντερ έχει επικρατήσει 3-0 της Μίλαν σε άλλον έναν τελικό που διεξήχθη στη Σαουδική Αραβία. Στο 10’ ο Μπαρέλα γύρισε στον Ντιμάρκο και η ομάδα του Ιντζάκι άνοιξε το σκορ.

Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Έντιν Τζέκο με όμορφη ατομική προσπάθεια έκανε το 2-0 για τους Νερατζούρι. Για να έρθει το αριστοτεχνικό τελείωμα από τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 77’ να ολοκληρώσει τον θρίαμβο της Ίντερ.

Για την Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε την ευκαιρία έστω και με ματς παραπάνω να περάσει τη Σίτι, όμως έχασε βαθμούς μετά από 9 συνεχόμενες νίκες. Ο Μπρούνο Φερνάντες άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τεν Χαγκ στο 44’ ωστόσο ο Ολίσε με μία απίθανη εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Για το Κύπελλο Ισπανίας, η Ατλέτικο Μαδρίτης που κινείται σε ρυθμούς Μέμφις Ντεπάι, επικράτησε 2-0 στην έδρα της Λεβάντε και προκρίθηκε στα προημιτελικά. Το σκορ για την ομάδα του Σιμεόνε άνοιξε ο Μοράτα στο 54’. Το τελικό 2-0 ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Μάρκος Γιορέντε.

Στους «8» πέρασε και η Αθλέτικ Μπιλμπάο που απέκλεισε 1-0 την Εσπανιόλ. Το γκολ πέτυχε ο Ντε Μάρκος στο 27’.