Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 08:29

Η Βραζιλία πήρε το Copa America

Μετά από 2 σερί χαμένους τελικούς (2015, 2016) από την Χιλή, η Βραζιλία επέστρεψε στους τίτλους στο Copa America και, μάλιστα, μέσα στο «σπίτι» της.

Η «σελεσάο» επιβλήθηκε με 3-1 του Περού στον τελικό που διεξήχθη στο «Μαρακανά» του Ρίο ντε Τζανέιρο και πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου για 9η φορά στην Ιστορία της και πρώτη μετά το 2007! Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί ξανά στις 22/06, στην φάση των ομίλων, στο Σάο Πάουλο, όπου η Βραζιλία είχε κάνει «πάρτι» απέναντι στους Περουβιανούς (5-0).

Από τη στιγμή που η ομάδα του Τίτε απέκλεισε την Αργεντινή στους ημιτελικούς, αυτομάτως είχε εξελιχθεί ως το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο. Αυτό το επιβεβαίωσε και στον τελικό, έστω κι αν δέχτηκε το πρώτο της γκολ στο τουρνουά από το πέναλτι του Γκερέρο ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου και παρά το γεγονός ότι στα τελευταία 20 λεπτά έπαιξε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ζεσούς με δεύτερη κίττρινη κάρτα.

Η ομάδα του Γκαρέκα, από την άλλη, επιβεβαίωσε ότι δικαίως έφτασε στον τελικό. Μπορεί να ητήθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε καταληκτικό αγώνα του Copa America, ωστόσο, απέδειξε ότι διαθέτει μια ομάδα που μπορεί να σταθεί με αξιώσεις απέναντι σε παραδοσιακά μεγαλύτερες δυνάμεις, όπως η Χιλή, την οποία νίκησε με χαρακτηριστική άνεση στον ημιτελικό (3-0)!

Απέτυχε να πάρει ξανά το τρόπαιο μετά από 44 χρόνια (1975), παρόλα αυτά επιστρέφει στη Λίμα με «ψηλά το κεφάλι» και την 2η θέση στο Κόπα Αμέρικα.

Ο Έβερτον στο 15΄ από ασίστ του Ζεσούς «εκτέλεσε» τον Γκαγιέσε, ωστόσο, το Περού έφτασε στην ισοφάριση με το πέναλτι του Γκερέρο (χέρι του Τιάγκο Σίλβα) στο 44΄. Στις καθυστερήσεις, όμως, του πρώτου μέρους, από καταπληκτική προσπάθεια του Αρτούρ, ο Ζεσούς με πλασέ «έγραψε» το 2-1 για την Βραζιλία.

Ο τελικός «πήρε φωτιά» στο 70΄, μετά την ανόητη ενέργεια του Ζεσούς (αγκωνιά στον Ζαπράνο) που επέφερε την αποβολή του με δεύτερη κίτρινή κάρτα. Η έξοδος του στράικερ της Μάντσεστερ Σίτι, πάντως, δεν επηρέασε καθόλου την Βραζιλία, η οποία κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ με το (αυστηρό) πέναλτι του Ριτσάρλισον στο 90΄ (το κέρδισε ο Έβερτον από μαρκάρισμα του Ζαπράνο).