Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024 11:16

Η Νίκη “καθάρισε” άνετα και απλά τον Ολυμπιακό

Το δεύτερο της τρίποντο στο πρωτάθλημα και πρώτο μετά από έξι αγωνιστικές πανηγύρισε η Νίκη Βόλου την ίδια στιγμή που ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα μετά από τρεις σερί νίκες.

Βάσει την εικόνας του αγώνα, το τελικό αποτέλεσμα μοιάζει απόλυτα δίκαιο, καθώς η Νίκη ήταν ανώτερη του Ολυμπιακού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 7΄ είχε την πρώτη της καλή στιγμή σε αυτό, με την κεφαλιά του Κρουθ να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιδόπουλου.

Δεκατέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός είχε μία ακόμα καλή στιγμή, με το σουτ του Ντούνη να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τέρματος του Αποστολίδη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 52΄ η Νίκη κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε σουτ του Τσιώλη.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ενδεικτικό των πολλών νεύρων που υπήρξαν από το γκολ, με συνέπεια να μην υπάρχουν στο ματς αξιόλογες φάσεις. Όλα αυτά μέχρι το 68΄, όταν το σουτ του Κουτσιανικούλη αποκρούστηκε με δυσκολία από τον Αποστολίδη… Ότι δεν κατάφεραν ς εκείνη τη φάση οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου, το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 75΄ με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Κρουθ.

Μετά το 2-0 η Νίκη πίεσε για να φτάσει στο 3-0 και να κλειδώσει για τα καλά το τρίποντο. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στη φάση του 82΄, το σουτ όμως του Ροχάνο αποκρούστηκε σωτήρια από τον Γιδόπουλο. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε παρά το 2-0 σε βάρος του να φτάσει στο γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στο ματς, το μακρινό σουτ όμως του Κόλα αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Αποστολίδη, με συνέπεια το υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Πηγή: sdna.gr