Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 03:13

Η Νίκη επικράτησε του Ιάλυσου με σόου Μπαταγίνι

Η Νίκη Βόλου νίκησε 2-0 τον Ιάλυσο, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε μέσα σε 8 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν δύο γκολ, δύο δοκάρια και τον Μπαταγίνι σε δαιμονιώδη φόρμα. Στο 10′ μεγάλη ευκαιρία για την Νίκη Βόλου, με το σουτ του Ροχάνο να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Ανδρούτσου.

Στο 26′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Χειρίτραντα να βρίσκεται απέναντι στον Αποστολίδη και να σουτάρει άουτ.

Στο 34′ ο Μπαταγίνι άνοιξε το σκορ με ανάποδο ψαλίδι και στο 42′, έπειτα από κόρνερ του Κρουθ, ο ίδιος παίκτης με διπλή προσπάθεια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανδρούτσου για το 2-0. Μάλιστα, ο Μπαταγίνι έχασε την ευκαιρία να κάνει χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο, καθώς λίγο πριν το τέλος ένα ευθύβολο σουτ που πραγματοποίησε, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ανδρούτσου!

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για να σημειώσουν ένα γκολ που θα τους ξανάβαζε στο παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τους άφησαν το παραμικρό περιθώριο. Μοναδική αξιοσημείωτη φάση στο 89′, όταν μετά από κόρνερ του Τασιούλη, από κοντά ο Παγώνης δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της Νίκης.

Νίκη Βόλου (Στάικος Βεργέτης): Αποστολίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Σ. Κυριακίδης (71′ Βοσνιάδης), Κάρδαρης, Μπιτσάκος, Ντομίνγκεθ, Ιορδανίδης (71′ Τσιμπούκας), Κρουθ, Μπαταγίνι (82′ Τσιώνης), Ροχάνο.

Ιάλυσος (Βαγγέλης Χοσάδας): Ανδρούτσος, Γιώργου, Μακρυδημήτρης, Παγώνης, Πριόνας, Ρεκλείτης, Μπαρδής, Μαστραντωνάκης (76′ Ντιατά), Κούντικ (46′ Τάντιτς), Χειρίτραντας (84′ Τασιούλης), Κονέ.