Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024 12:08

Γκέλαρε στα Γιάννενα ο Ολυμπιακός

Απώλεια βαθμών για τον Ολυμπιακό στην έδρα του ΠΑΣ με το τελικό 1-1 και σκόρερ τους Παμλίδη και Ελ Αραμπί. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έμειναν πίσω στο σκορ νωρίς, ισοφάρισαν στο β’ μέρος αλλά δεν πήραν τη νίκη. Ακυρώθηκε με τη χρήση VAR γκολ του Χασάν με τους πρωταθλητές να έχουν σοβαρά παράπονα.

ΜΕ 4-3-3 ΚΑΙ ΕΜΒΙΛΑ ΒΑΣΙΚΟ Ο ΜΑΡΤΙΝΣ ΚΑΙ ΜΕ 4-4-2 Ο ΠΑΣ

Ο Πορτογάλος προπονητής έκρινε σκόπιμο να κατέβει η ομάδα του στο ματς με σχήμα 4-3-3 και τον Εμβιλά βασικό. Η 11άδα του Ολυμπιακού: Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας – Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά – Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά & Ελ Αραμπί. Έτσι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Τζολάκη γκολκίπερ, άμυνα με Ραφίνια και Χολέμπας στα άκρα και στόπερ τους Σεμέδο Μπα. Κέντρο με Εμβιλά, Καμαρά και Μπουχαλάκη και μπροστά στην γραμμή κρούσης Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί.

Ο ΠΑΣ του Γιαννίτση από την άλλη ξεκίνησε με 4-4-2 και 11άδα ως εξής: Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Σιόντης, Καρτάλης, Κάστρο, Νάουμετς, Παμλίδης & Κρίζμαν. Ο ΠΑΣ ήταν με Χουτεσιώτη στο τέρμα, Παντελάκη και Εραμούσπε κεντρικούς αμυντικούς, Σάλιακα δεξί μπακ, Πίρσμαν αριστερό, Σιόντη και Κάστρο ως εξάρια, Καρτάλη δεξιά και Νάουμετς αριστερά στα πλάγια και στην επίθεση οι Κρίζμαν και Παμλίδης.

ΓΚΟΛ ΝΩΡΙΣ Ο ΠΑΣ, ΚΑΚΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ μέρος βρήκε νωρίς ένα γκολ από τον Παμλίδη. Στο 6ο λεπτό μετά από πολύ καλή συνεργασία των παικτών του ο Σιόντης βρήκε τον Παμλίδη που από κοντά και μπροστά στον Σεμέδο έκανε το 1-0. Στη συγκεκριμένη φάση πάντως λειτούγησε λανθασμένα ο Μπουχαλάκης που πήγε να κόψει με τακουνάκι τον Σάλιακα και μετά έχασε τον Σιόντη.

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε καλή εικόνα μεσοεπιθετικά (γενικά ήταν κακός στο α’ μέρος) και είχε λίγες φάσεις όπως ένα σουτ του Βαλμπουενά στο 10ο λεπτό και μία κεφαλιά του Σεμέδο έξω στο 36′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 1-0 με τον ΠΑΣ να έχει βάλει ένα ωραίο γκολ και να κρατάει σωστά τους παίκτες του Μαρτίνς έξω από την περιοχή του Χουτεσιώτη.

Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΟΥΝΗ ΕΦΕΡΕ ΤΟ 1-1, ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΜΕ VAR ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΧΑΣΑΝ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

Το 2ο μέρος είχε πολλές φάσεις, ανοιχτό παιχνίδι και την γρήγορη αλλαγή του Μαρτίνς με Φορτούνη και Εμβιλά. Αυτή η αλλαγή έφερε στο 51ο λεπτό το γκολ με τον Ελ Αραμπί με κεφαλιά για το 1-1 μετά από μπαλιά του Φορτούνη. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες είχαν πολύ καλές ευκαιρίες, όπως ο Ολυμπιακός με τον Ελ Αραμπί και τον Καμαρά και ο ΠΑΣ με το σουτ του Κρίμζαν στο δοκάρι μετά από επέμβαση του Τζολάκη.

Στο 83′ ο Χασάν είχε μεγάλο χαμένο τετ α τετ ενώ στις καθυστερήσεις με χρήση VAR ακυρώθηκε το τέρμα του Αιγύπτιου με κεφαλιά μετά από προσπάθεια του Ελ Αραμπί στο δοκάρι. Έτσι έμεινε το 1-1.

ΠΑΣ: Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Σιόντης (86′ Λιάσος), Καρτάλης (73′ Ντομίνγκεθ), Κάστρο, Νάουμετς (56′ Λεό), Παμλίδης (86′ Λώλης) & Κρίζμαν.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά (46′ Φορτούνης), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (69′ Χασάν), Βαλμπουενά & Ελ Αραμπί.

Πηγή: gazzetta.gr