Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024 23:44

«Φτερούγισμα» πρόκρισης για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι

Με τρία γκολ ( Νάουμετς 3΄- Μιλιντσεάνου 10΄- Σάλιακας 13΄) σε τρεις τελικές προσπάθειες με το «καλησπέρα», ο ΠΑΣ Γιάννινα πέταξε στο…καναβάτσο (3-2) τον κακό Ατρόμητο και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου – Καθυστερημένη η αντίδραση των γηπεδούχων με δύο γκολ του Κωτσόπουλου (28΄- 82΄) που πάλευε μόνος του ερχόμενος από τον πάγκο.
Ο Ατρόμητος είχε το μικρό πλεονέκτημα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, έπειτα από την ισοπαλία (2-2) στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στους «Ζωσιμάδες».

Πλεονέκτημα που αποδείχτηκε πολύ μικρό κι έσβησε στο πιτς – φιτίλι η ομάδα των Ιωαννίνων, με εντυπωσιακή εμφάνιση στον επαναληπτικό αγώνα στο Περιστέρι που ανέτρεψε υπέρ της τις ισορροπίες.

Με ιδανικό τρόπο μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα και χωρίς καμία χρονοτριβή πήρε το τιμόνι του παιχνιδιού στα χέρια του, έχοντας για κινητήριους μοχλούς τους Παμπλίδη – Νάουμετς και Ελευθεριάδη που έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα των γηπεδούχων.

Στην πρώτη επίσκεψη στην περιοχή των γηπεδούχων, οι Ηπειρώτες βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα και έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους.

Ο Παμλίδης «σέρβιρε» την ασίστ πάσα στον Νάουμετς και ο Ουκρανός με άψογο πλασέ στην κίνηση, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μανδά (0-1) μόλις στο 3ο λεπτό.

Ο ΠΑΣ συνέχισε να παίζει με τα πόδια των παικτών του κολλημένα στο γκάζι, την ώρα που ο Ατρόμητος έδειχνε υπνωτισμένος και εκτός παιχνιδιού.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ζευγάρωσε τα τέρματά της στο 10΄με πλασέ του Μιλιντσεάνου, έπειτα από νέα ασίστ πάσα του Παμλίδη (0-2).

Προτού καλά, καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του ΠΑΣ για το δεύτερο γκολ, «έσκασε» και το τρίτο (!) με το γήπεδο να γέρνει σαν τον κεκλιμένο πύργο της Πίζας προς την περιοχή του Ατρόμητου.

Ο Σάλιακας με ένα υπέροχο ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα…συστημένη στα δίχτυα του Μανδά (0-3).

Ο Κάναντι βλέποντας την ομάδα του να παραπαίει στο γήπεδο και να μετατρέπεται σε «σάκο του μποξ», έκανε την πρώτη του αλλαγή μόλις στο 24΄με την είσοδο του Κωτσόπουλου αντί του Οικονομίδη.

Ο Ατρόμητος έγινε πιο επιθετικός και η αλλαγή του Κάναντι (Κωτσόπουλος) με γυριστό σουτ στο 28΄βρήκε δίχτυα, μείωσε το σκορ (1-3) με τον Ατρόμητο να βγάζει για πρώτη φορά σφυγμό στο παιχνίδι.

Κι αν οι γηπεδούχοι έδειξαν τη διάθεση να κυνηγήσουν κι ένα δεύτερο γκολ, ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε κλασικές ευκαιρίες και για άλλα τέρματα μέχρι τη λήξη του α΄ημιχρόνου.

Διαγώνιο πλασέ του Παμλίδη απέκρουσε ο Μανδάς (34΄), ο Γκαλβάο έκοψε την τελευταία στιγμή τον Νάουμετς που ήταν έτοιμος να πλασάρει από θέση βολής (37΄), ενώ στο 40΄κόπηκε λανθασμένα ως οφσάιντ αντεπίθεση των φιλοξενούμενων που τους έβγαζε απέναντι από τον Μανδά.

Και η πρώτη καλή στιγμή του β΄ημιχρόνου ανήκε στον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ελευθεριάδης πλάσαρε τον Μανδά η μπάλα κόντραρε στον Στρούγγη και κατέληξε πάνω από τα δοκάρια στο 50΄.

Ο Ατρόμητος έδειχνε ανήμπορος να δημιουργήσει…ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, παρά τις μαζεμένες αλλαγές του Κάναντι που έριξε στο ματς τους Μάτιτς, Γούτα, Σάλομον κι αφού απείλησε με ένα σουτ του Στρούγγη στο 78΄ μείωσε το σκορ με κεφαλιά του Κωτσόπουλου στο 82΄ (2-3).

Ήταν όμως αργά για να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι και η υπόθεση πρόκρισης με τον Κωτσόπουλο να έχει μια πολύ καλή κεφαλιά από θέση βολής στο 87΄ και μια κεφαλιά του Μάτιτς στο 94΄για να ισοφαρίσει το σκορ.

Ο ΠΑΣ θα μπορούσε κάλλιστα να πετύχει κι άλλα γκολ στην επανάληψη, αν οι παίκτες του έδειχναν πιο καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια όπως (δεν) συνέβη με τον Παμλίδη στο 71΄ και αγχώθηκε (ως ένα βαθμό) αναίτια στα τελευταία λεπτά έπειτα απ΄το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Βασίλη Φωτιά (Πέλλας) υπό το βλέμμα του Μαρκ Κλάτενεμπεργκ που βρέθηκε στις εξέδρες του γηπέδου και παρακολούθησε live το παιχνίδι. Έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπρένερ, Κιβρακίδη και Πίρσμαν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκαλβάο (78΄Νταβιώτης), Στρούγγης, Κιβρακίδης, Νάτσος (56΄Σάλομον), Οικονομίδης (24΄Κωτσόπουλος), Ούμπιδες, Χαρίσης (46΄ Γούτας), Ραμπέγιο (46΄Μάτιτς), Μουνίθ, Εντομβόνγι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Κάργας, Κάστρο, Λιάσος, Νάουμετς (75΄Λώλης), Ελευθεριάδης (58΄Μπέρνερ), Μιλιντσεάνου (58΄Καρτάλης), Παμλίδης (84΄Πανουργιάς).

Πηγή: sdna.gr