Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 17:29

Φιλική ήττα για τον Βόλο από τον ΠΑΟΚ – Ικανοποίησαν κατά διαστήματα οι “κυανέρυθροι”

Μπορεί ο Βόλος να ηττήθηκε με 3-1 από τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ουσιαστικά φιλικό της χρονιάς (είχε προηγηθεί αυτό με τον Θησέα), ωστόσο οι “κυανέρυθροι” έδειξε κατά διαστήματα πολύ καλά στοιχεία.

Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα του Βόλου έδειξε ότι χρειάζεται ακόμα πολύ δουλειά για να δέσει, κάτι βέβαια απολύτως φυσιολογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι βρισκόμαστε μόλις στην πρώτη εβδομάδα της προετοιμασίας.

Η ομάδα του Βόλου στο Α’ ημίχρονο ήταν εξαιρετική. Κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να μην επιτρέψει στον ΠΑΟΚ να φανεί απειλητικός. Επιπλέον, κατάφερε να προηγηθεί στο 39ο λεπτό με κεφαλιά του Φαν Βέερτ έπειτα από κόρνερ του Μπαριέντος.

Ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να “ξεκλειδώσει” την άμυνα του Βόλου στο 44ο λεπτό με τον Γκορτεζιάνι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ στο 47ο λεπτό με σουτ του Εσίτι, ενώ μέχρι το τέλος του αγώνα είτε λόγω των πολλών αλλαγών είτε λόγω της κούρασης ο ρυθμούς του αγώνα έπεσε αισθητά.

Το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ, μια και ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 86ο λεπτό με κεφαλιά του Μιχαηλίδη.

Στα αξιοσημείωτα του σημερινού φιλικού ήταν η διάταξη με την οποία αγωνίστηκε ο Βόλος, με τον Γκιγιέρμο Αμπασκάλ να παρατάσσει την ομάδα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Κρέσπο, Μιχάι, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Τσινγκάρας, Α. Ζίβκοβιτς, Λάμπρου, Τζόλης, Γκορτεζιάνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Νινούα, Εσίτι, Ουάρντα, Μουργκ, Βρακάς, Κούτσιας.

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Πουρίτα, Γκιουλέν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φερράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Βοιτκόφσκι, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ

Στο δεύτερο ημίχρονο: Παπαδόπουλος (60ο Κότνικ), Ρομέρο, Γιουλέν, Γκρίλο, Φερράρι, Μπαριέντος (78ο Λογαράς), Νίνης,  Βοιτκόφσκι, Μπαρτόλο (82ο Φουρίκης), Φερνάντες, Ροσέρο.