Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024 06:46

Φιλική ήττα για Ολυμπιακό Β. 1-0 από την Καρίτσα

Το πρώτο φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας του έδωσε χθες το απόγευμα ο Ολυμπιακός Βόλου με αντίπαλο την Α.Ε. Καρίτσας στο γήπεδο της ομάδας από την Πιερία. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 1-0 με πέναλτι του Κυρτέγου στο 8ο λεπτό.
Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν κατάφερε, ωστόσο, να μετατρέψει σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στο παιχνίδι.
Η Καρίτσα κατάφερε στη μοναδική, επί της ουσίας, αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στο παιχνίδι να ανοίξει το σκορ. Στο 7’ ο Μητράκας ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Γραικό με τον διαιτητή Μέγα να καταλογίζει πέναλτι. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Κυρτέγος, ο οποίος έγραψε το 1-0 για την Καρίτσα, νικώντας το Μακρυωνίτη.
Μετά το φιλικό παιχνίδι η αποστολή του Ολυμπιακού επέστρεψε στο Βόλο, καθώς ολοκληρώθηκε το πρώτο στάδιο προετοιμασίας στο Ελατοχώρι Πιερίας.

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας)
Βοηθοί: Σαλτσίδης, Καλορόγιαννης (Πιερίας)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Μακρυωνίτης (41’ Σοϊλεμέζογλου), Γραικός (41’ Πριόνας), Μπουτζίκος (41’ Μπαρούτας), Βοσνακίδης (60’ Πατσής), Ρόκας (41’ Παπαϊωάννου), Καναβός, Σκοπελίτης (67’ Καραλούλης), Τζέφερσον (41’ Ενγκομπά, 70’ Μπακουλάτι), Πόζογλου (41’ Κόκκορης), Καρακώστας (41’ Πάσχος), Τσίτας (41’ Μαρούδας).
Α.Ε. ΚΑΡΙΤΣΑΣ: Γαλάνης, Καραγκούνης, Λάγδραρης, Κωτσιόπουλος, Δημητγρίου, Τροϊρης, Μήτρακας, Οικονόμου, Αλεξίου, Κυρτέγος, Συράκος.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Δημητρουλόπουλος, Τσιώμης, Λουί Φερνάντο, Καρτσαμπάς, Λυκούργος, Καρατζιάς, Κουκουνάρας, Χατζηαργυρίου, Στίκος, Κούσιας.