Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 08:08

Φιλική ισοπαλία για τον Βόλο στην Βέροια

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το φιλικό ματς μεταξύ της Βέροιας και του Βόλου. Ο Χουάν Φεράντο χρησιμοποίησε κατά κύριο λόγο, τους παίκτες που δεν έχουν χρόνο συμμετοχής στα μέχρι τώρα παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ έπαιξαν και τα τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας Τόρρες και Τσίκα.

Οι “κυανέρυθροι” ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Κυζιρίδη μόλις στο 5′  του αγώνα, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 45′ με τον Σκαθαρούδη.

Φάσεις και γκολ

5′ Ο Κυζιρίδης εκμεταλλεύτηκε λάθος της Βεροιώτης άμυνας, μπήκε στην περιοχή της «Βασίλισσας» και πλάσαρε ιδανικά τον Μπλατσιώτη γράφοντας το 0-1!

9′ Καλή στιγμή για την Βέροια, σέντρα από δεξιά του Α. Ζούρκου, ο Μεληκιώτης έπιασε άσχημα την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση και έστειλε τη μπάλα άουτ.
13′ Ο Μπλέτσας εκτελεί κόρνερ για την Βέροια από δεξιά, ο Μελισσάς διώχνει δύσκολα σε νέο κόρνερ από αριστερά.
24′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Σιμόνι από δεξιά να βγάζει τον Μεληκιώτη μόνο με τον Μελισσά, αλλά το πλασέ του επιθετικού της Βέροιας να αποκρούεται σωτήρια από τον γκολκίπερ του Βόλου!
25′ Βαθιά σέντρα του Λεφίδη από αριστερά, ο Σκαθαρούδης πιάνει την κεφαλιά λίγο έξω από τη μικρή περιοχή του Βόλου, για να διώξει δύσκολα ο Μελισσάς.
32′ Ωραία εναλλαγή της μπάλας μεταξύ Μπλέτσα και Σιμόνι, με τον πρώτο να σουτάρει δυνατά από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βόλου, κάτω από το ζεστό χειροκρότημα της εξέδρας…
34′ Κόρνερ του Μπλέτσα για την Βέροια από δεξιά, ο Μαξ με κεφαλιά παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, παραχωρώντας νέο κόρνερ.
39′ Επικίνδυνη συρτή σέντρα του Ζούρκου από δεξιά, ο Μελισσάς διώχνει σωτήρια προ των Σιμόνι και Μεληκιώτη…
45′ Ο Λεφίδης έβγαλε ωραία για τον Σκαθαρούδη που μόνος με τον Μελισσά πλάσαρε ιδανικά γράφοντας το 1-1.
Ο βοηθός στην αρχή σήκωσε την σημαία για οφσάιντ, αλλά τελικά σε συνεννόηση με τον διαιτητή, μέτρησε το γκολ!
58′ Αντεπίθεση για την Βέροια με τον Σκαθαρούδη να βγάζει ωραία παράλληλη σέντρα από δεξιά για τον Κανούλα, όμως τον Μελίσσα να πέφτει και να μπλοκάρει σωτήρια τη μπάλα πριν ο φορ της «Βασίλισσας» την στείλει στα δίχτυα.
70′ Σουτ του Μάντζη λίγο μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσιμόπουλου.
82′ Σουτ του Ηλιόπουλου από πλάγια θέση, η μπάλα καταλήγει άουτ.
86′ Ο Μάντζης σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή της Βέροιας και από πλάγια αριστερά, πιάνει κακό σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
88′ Δυνατό σουτ του Κορέλα μέσα από την Βεροιώτικη περιοχή, ο Τσιμόπουλος με διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ!
ΒΕΡΟΙΑ: Μπλατσιώτης, Ζούρκος Α., Λεφίδης, Στάμου, Μαραγκός, Πολύζος, Μπλέτσας, Ζούρκος Ν., Μεληκιώτης, Σιμόνι, Σκαθαρούδης.

ΒΟΛΟΣ: Μελισσάς (71′ Καραγκιόζης), Ατιάτ-Αλάχ, Μαξ, Τσίκα, Ηλιόπουλος, Κυζιρίδης (71′ Κορέλας), Μήτογλου (54′ Κορνέζος), Ντεντάκης, Τσαούσης, Τόρες, Μάντζης.