Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024 19:50

Εξαιρετική εμφάνιση ο Βόλος λύγισε στο 80΄ από τον Ολυμπιακό με γκολ που αμφισβητείται

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό και την ισοπαλία με τον Άρη. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-1 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό, με το «χρυσό» γκολ του Γιαν Εμβιλά στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνει τη διαφορά σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους πρωτοπόρους με την αμυντική λειτουργία τους. Ο Φορτούνης το 0-1 για τον Ολυμπιακό, από τον Γκρίλο η άμεση απάντηση για το 1-1 που παρέμενε ως το γκολ του Γάλλου χαφ στο 81ο λεπτό.

Ακόμη και μετά το 1-1 ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τη μπάλα στα πόδια και πίεζε για το δεύτερο γκολ, με τον Βόλο να ψάχνει κάποια γρήγορη αντεπίθεση για κάτι καλό από τη μέση και μπροστά και όσο περνά η ώρα να αμύνεται όλο και περισσότερο κοντά στην περιοχή του. Η κατοχή της μπάλας για την ομάδα του Μαρτίνς ήταν σταθερά άνω του 60% σε όλο το ματς, ωστόσο η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και το σωστό πρέσινγκ στα χαφ δεν επέτρεψε τη δημιουργία πολλών ευκαιριών για τους Πειραιώτες.

Όπως όμως έχει συμβεί στα περισσότερα ματς της εποχής Μαρτίνς, η υπομονή της ομάδας του Πορτογάλου μπροστά και γύρω από την αντίπαλη περιοχή, απέδωσε καρπούς. Σε μια από τις λίγες φάσεις που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «τρυπήσουν» την άμυνα του Βόλου και να πατήσουν περιοχή με πολλούς παίκτες, στο δεύτερο ημίχρονο πια, ήρθε και το γκολ που τους έδωσε τη νίκη, από τον Γιαν Εμβιλά στο 81′. Αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τον Βερίσιμο να συμβουλεύεται το VAR, για να κατακυρώσει, τελικά, το γκολ στο 83’. Ο Πορτογάλος διαιτητής κακώς μέτρησε το γκολ, καθώς ο Χασάν επηρέαζε την φάση.

Έτσι, συνεχίστηκε και η παράδοση που θέλει τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει τα περισσότερα γκολ του στο τελευταίο τέταρτο των αγώνων. Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που αμυντικά οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλήθηκαν, κράτησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο αυτό το 1-2, που τους έστειλε στο +14 από τον δεύτερο Άρη, λίγο πριν τα πλέι οφ.

Διαιτητής: Βερίσιμο (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Πετρόπουλο (Αρκαδίας), Δημητριάδης (Καστοριάς)
4ος Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Κίτρινες: Νίνης, Μήτογλου, Φεράρι-Εμβιλά, Καμαρά
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Τέκιο (58’ Μαρτίνες), Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Τσοκάνης (85’ Μπουένο), Ριένστρα, Νίνης, Μπαριέντος, Μπαρτόλο, Δουβίκας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Λαλά, Μπα, Σεμέδο (39’ λ.τρ. Παπασταθόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Φορτούνης (86’ Μπουχαλάκης), Μπρούμα (86’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (63’ Χασάν), Ελ Αραμπί (86’ Μασούρας).