Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024 14:44

Europa League: Φανταστική Γιουνάιτεντ διέλυσε τη Ρόμα – Προβάδισμα και για Βιγιαρεάλ

Η Γιουνάιτεντ αν και έχασε με 1-2 στο ημίχρονο ισοπέδωσε τη Ρόμα, επικράτησε 6-2 κι έκλεισε θέση πρόωρα για τον τελικό – Προβάδισμα πρόκρισης και για τη Βιγιαρέαλ που νίκησε 2-1 την Αρσεναλ

Μια φανταστική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοπέδωσε με 6-2 τη Ρόμα και έκλεισε θέση για τον τελικό του Europa League προτού καν γίνει ο δεύτερος ημιτελικός. Οι Κόκκινοι Διάβολοι αν και έχαναν 1-2 στο ημίχρονο, πέτυχαν πέντε γκολ σε 38′ και ουσιαστικά έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στη ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης (6/5) που θα γίνει στη Ρώμη. Πλέον περιμένουν να σφραγιστεί και το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό, για τον οποίο η Βιγιαρεάλ απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη που πέτυχε στην Ισπανία με 2-1 επί της Αρσεναλ.

Στο Ολντ Τράφορντ η Γιουνάιτεντ άρχισε ιδανικά το παιχνίδι καθώς μόλις στο 9′ «χάθηκε η μπάλα» που εν τέλει κατέληξε στον Φερνάντες, ο οποίος με ένα απίθανο «τσίμπημα» άνοιξε το σκορ (1-0). Γρήγορα όμως ήρθε η αντίδραση της Ρόμα, που κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Πογκμπά στο 15′. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πελεγκρίνι, ο οποίος ήταν εύστοχος και ισοφάρισε (1-1). Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, η Ρόμα που είχε δυο αναγκαστικές αλλαγές μέχρι το 28′ και μια τρίτη στο 37′ (!), βρήκε και δεύτερο γκολ στο 33′ με τον Τζέκο. Ο Μκχιταριάν συνδυάστηκε άψογα με τον Πελεγκρίνι, ο οποίος έστρωσε προς τον Βόσνιο που έγραψε το 1-2.

Η Γιουνάιτεντ όμως έκανε τέλεια εκκίνηση (και) στο β’ ημίχρονο καθώς μόλις στο 48′ ο Καβάνι εκτέλεσε μέσα από την περιοχή ισοφαρίζοντας (2-2). Ο εκρηκτικός Ουρουγουανός φορ βρήκε και δεύτερο γκολ στο ματς στο 64′, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους Κόκκινους Διαβόλους (3-2). Η ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ δεν έμεινε εκεί όμως. Συνέχισε να πιέζει και σκόραρε για τέταρτη φορά (4-2) στο 71′ με εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Καβάνι) του Φερνάντες, ο οποίος έφτασε τα 26 γκολ σε 52 συμμετοχές την τρέχουσα σεζόν, ενώ στο 75′ ο Πογκμπά και στο 86′ ο Γκρίνγουντ σκόραραν κι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Γιουνάιτεντ (6-2).

Στο Βιγιαρεάλ, το Κίτρινο Υποβρύχιο έριξε την πρώτη… τορπίλη στην Αρσεναλ μόλις στο 5′, οπότε ο Τριγκέρος άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ στο 29′ ο Αλμπιόλ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, βρέθηκε στο πίσω δοκάρι και έστρωσε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Το έργο των Κανονιέρηδων έγινε ακόμη πιο δύσκολο όταν στο 57′ ο Θεμπάγιος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Λονδρέζοι πάντως δεν τα παράτησαν και στο 73′ βρήκαν ένα πολύτιμο γκολ (2-1) με εκτέλεση πέναλτι του Πεπέ, ο οποίος σκόραρε για έκτη φορά σε δώδεκα παιχνίδια εφέτος.