Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024 12:09

Εσπασε το ρόδι ο ο Βόλος κι άνοιξε… λογαριασμό στις νίκες – 2-1 την Κηφισιά (videos)

Το ματς κόντρα στη νεοφώτιστη Κηφισιά είχε χαρακτήρα τελικού για το Βόλο, δεδομένου πως πριν τη σέντρα αγνοούσε τη νίκη έπειτα από επτά ματς στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος.

Η Κηφισιά «απάντησε» στο 16΄με τον Οζέγκοβιτς να μην μπορεί να κερδίσει σε δύο χρόνους τον πορτιέρο των γηπεδούχων Παπαδόπουλο που ήταν εκεί που έπρεπε ώστε να κρατήσει αλώβητη την εστία του.

Προβάδισμα (1-0) με τον Μπερτόγλιο

Ο Βόλος άνοιξε το σκορ στο 21΄. Έπειτα από κοντινό σουτ του Κορνέτ, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε, ο Μπερτόγλιο πήρε το…ριμπάουντ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Καπάκι στο επόμενο λεπτό (22΄) η Κηφισιά «φλέρταρε» με το γκολ της ισοφάρισης, με τον Οζέγκλοβιτς να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 28΄ο Γκαρσία αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 35΄πλασέ του Κορνέρ μέσα από την περιοχή έφυγε ελάχιστα έξω από το δοκάρι.

Στα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου η Κηφισιά κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, χωρίς όμως να απειλεί την εστία των γηπεδούχων. Η θεσσαλική ομάδα έψαχνε τις στιγμές της κυρίως μέσω αντεπιθέσεων και…παίζοντας συγχρόνως και με το χρονόμετρο, έχοντας το υπέρ της 1-0.

Στο 67΄ο Ντέλετιτς έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Γκαρσία δεν κατάφερε να βρει στόχο με τον πορτιέρο της Κηφισιάς να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Mε 10 παίκτες η Κηφισιά

Ο Τσάπαν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (για διαμαρτυρία) στο 71΄και η Κηφισιά συνέχισε με παίκτη λιγότερο για τα υπόλοιπα λεπτά του ματς.

Δεύτερο γκολ (2-0) ο Βόλος

Στο 74΄, τρία λεπτά μετά την αποβολή του Τσάπαν και με τον τεχνικό της Κηφισιάς, Γιάννη Αναστασίου, να ρισκάρει και να παίζει με τρεις στην άμυνα, ο Βόλος βρήκε για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι Γκαρσία και Ντέλετιτς έπαιξαν το ένα – δύο ο Σέρβος επιθετικός μπήκε στην περιοχή και με εύστοχο πλασέ ζευγάρωσε (2-0) τα τέρματα των γηπεδούχων.

«Ζωντανή» η Κηφισιά

Στο 82΄η Κηφισιά σηκώθηκε από τα σχοινιά κι έβγαλε…σφυγμό. Ο Σάντος με έξοχη ατομική ενέργεια πάσαρε στον Οζέγκοβιτς ο οποίος με διαγώνιο σουτ βρήκε δίχτυα (3-1).

Δεύτερη αποβολή

Ο Σάντος πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα για κράτημα στον Μπερτόγλιο στο 85΄κι άφησε την Κηφισιά με 9 παίκτες για τα τελευταία λεπτά και αποδυναμώνοντας έτσι κι άλλο τους φιλοξενούμενους στην προσπάυειά τους να φτάσουν στην ισοφάριση.

Ο Βόλος έσπασε το…ρόδι έπειτα από 8 ματς (έχει έναν αγώνα λιγότερο) στη φετινή διαδρομή της Super League και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Η Κηφισιά είχε τις στιγμές της στο Πανθεσσαλικό, όχι όμως και το καθαρό μυαλό που έπρεπε ώστε να σκοράρει, πληρώνοντας σκληρά την αποβολή του Τσάπαν που άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες και έφερε πολύ γρήγορα το δεύτερο γκολ των Θεσσαλών.

Ο διαιτητής Πολυχρόνης (Πιερίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τάχατο, Σναϊντερλέν, Παπαδόπουλο, Νίνη Μπαριέντος, Κορνέτ και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Τσάπαν στο 71΄ και τον Σάντος στο 85΄.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Τάχατος (54΄Μύγας), Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (87΄Ενγκίν), Τρουιγέ (86΄Κίτσος), Γκλάβσιτς, Ντέλετιτς (78’Μαχαίρας), Μπερτόγλιο (77΄Μπαριέντος), Κονρέτ, Γκαρσία

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Μποτία, Βαφέας (87΄Παπασάββας), Λούμορ (73΄Νίνης), Τετέι, Σναϊντερλέν, Σάντος, Ιλίεφ (46΄Μπιφουμά), Τσάπαν, Οζέγκοβιτς.