Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 18:47

Επιβλητικά στη φάση των «16» η Σάκκαρη!

Άψογη η Μαρία Σάκκαρη, ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο της Νίνα Στογιάνοβιτς και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του ολυμπιακού τουρνουά στο Τόκιο.

Μόλις 68 λεπτά χρειάστηκε η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια για να επιβληθεί της 24χρονης Σέρβας (Νο.90) με 6-1, 6-2 και να φτάσει στη φάση των «16», όπου θα περιμένει τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ελίνα Σβιτολίνα και την κολλητή της, την Άιλα Τομλιάνοβιτς.

Χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της, η Μαρία πήρε γρήγορο προβάδισμα με 3-1 στο πρώτο σετ και ακολούθησε… ρεσιτάλ! Με νέο μπρέικ έφτασε στο 5-1, σέρβιρε με επιτυχία για το 1-0 και μπήκε το ίδιο δυναμικά και στο δεύτερο σετ.

Σημειώνοντας, λοιπόν, μπρέικ μόλις στο πρώτο γκέιμ, στην ουσία καθάρισε τον αγώνα και απλά… έβαλε το κερασάκι στην τούρτα (μιας και είχε και γενέθλια χθες) με το νέο μπρέικ στο 4-2.

Ήταν μια άκρως επιβλητική εμφάνιση που σίγουρα της ανεβάζει την ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια, μιας και είτε παίξει με τη Σβιτολίνα, είτε με την Τομλιάνοβιτς, το βέβαιο είναι ότι θα έχει δυσκολότερο έργο…

Η 26χρονη τενίστρια σημείωσε 12 winners και υπέπεσε σε μόλις 11 αβίαστα λάθη, ενώ η Στογιάνοβιτς είχε αντίστοιχα 6 και 30 (!).