Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024 05:44

Επίδειξη ισχύος η Μπάγερν – Ολα τα αποτελέσματα στο Τσάμπιον Λιγκ

Δυο νίκες φιλοξενούμενων, δυο γηπεδούχων, τέσσερις ισοπαλίες και συνολικά 16 γκολ σημειώθηκαν στο… πρώτο πιάτο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Champions League.

Το πρώτο ματς στα…αστέρια χωρίς τον Μέσι ήταν δύσκολο για τη Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν ήταν ίσως η πιο απογοητευτική ever, χωρίς σουτ στον στόχο για πρώτη φορά στο Champions League, παραδόθηκε άνευ όρων στις ορέξεις της Μπάγερν, χάνοντας για πρώτη φορά σε πρεμιέρα. Στο 33΄ο Μίλερ στάθηκε τυχερός και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Λεβαντόφσκι βρήκε ισάριθμες ευκαιρίες για γκολ στο 56′ και το 85′, σκοράροντας έτσι για 18ο σερί επίσημο παιχνίδι με τους Βαυαρούς και 34η φορά στα 33 τελευταία του ματς στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Για τον 5ο όμιλο, δύο επεμβάσεις του Βλαχοδήμου στο φινάλε και η ακύρωση του γκολ της Ντιναμό Κιέβου στις καθυστερήσεις έσωσαν την Μπενφίκα από ήττα (0-0) στο Κιέβο.

5ος όμιλος
Αποτελέσματα

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 0-3
Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία) 0-0

6ος όμιλος

Σαν να μην έφτανε η ήττα (2-1) στις καθυστερήσεις από τη Γιουνγκ Μπόις, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σημείωσε ένα άκρως υποτιμητικό ρεκόρ στη Βέρνη, στην πλούσια ιστορία που έχει στο Champions League. Συγκεκριμένα, οι «κόκκινοι διάβολοι» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι απέναντι τους Ελβετούς, έχοντας μόλις δύο σουτ! Και τα δύο ήταν από τον Κριστιάνο Ρονάλντο, με το ένα να ήταν το γκολ, με το οποίο πήραν το προβάδισμα στο 13’ και το άλλο και -τελευταίο- πάλι από τον Πορτογάλο στο 25’! Η αποβολή του Γουάν Μπισάκα στο 35 έπαιξε καθοριστικόρ όλο. Στο 66’ ο Ενγκαμαλέου πρόλαβε τον Βαράν στην ασίστ του Χέφτι από τα δεξιά και από κοντά νίκησε τον Ντε Χέα, διαμορφώνοντας το 1-1. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Τζέσε Λίνγκαρντ έκανε ένα τυφλό γύρισμα, ο Σιμπατσέου είπε… ευχαριστώ και με πλασέ χάρισε την ιστορική νίκη για την ομάδα του.

Η Αταλάντα προηγήθηκε στο «Θεράμικα», η Βιγιαρεάλ το γύρισε, αλλά στο φινάλε ο Γκόσενς μοίρασε βαθμούς (2-2). Οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους με τον Φρόιλερ να σημαδεύει το δοκάρι και μέσα (5’). Το πρώτο γκολ του Τριγκέρος όμως στην πρώτη του εμφάνιση στο Σεντόνι (38’) και ο Ντανζούμα (78’) που έχει ξεκινήσει τέλεια τη θητεία του στο Κίτρινο Υποβρύχιο, γύρισαν το ματς. Ωστόσο, ο Γκόσενς χτύπησε στο φινάλε (82’) και άφησε στην Αταλάντα ένα θετικό συναίσθημα στο ξεκίνημα του Champions League.

Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) 2-1
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)-Αταλάντα (Ιταλία) 2-2

7ος όμιλος

Σε ένα εντυπωσιακό ματς με τέσσερα πέναλτι, από τα οποία μπήκαν τα δύο, Σεβίλλη και Σάλτσμπουργκ ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» στο ματς που «άνοιξε την αυλαία» του έβδομου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Λευκορώσος ρέφερι Κουλμπάκοβ σίγουρα δεν μπορούσε να φανταστεί ότι θα σφυρίξει τόσες φορές στο ντεμπούτο του σε ομίλους Champions League. Σε 42 λεπτά σφύριξε τέσσερα πέναλτι, ασφαλώς ρεκόρ στην ιστορία του θεσμού, με τα τρία για τους Αυστριακούς αλλά μόνο ένα εύστοχο και τους Ανδαλουσιάνους που έπαιζαν με λιγότερο παίκτη από το 50′ να γίνονται η μοναδική ομάδα που υποπίπτει σε τρία πέναλτι και καταφέρνει να μην ηττηθεί! Ο Σούτσιτς στο 22΄ ευστόχησε για να κάνει το 0-1 και στο 42΄ ο Ράκιτιτς ισοφάρισε επίσης απο την άσπρη βούλα.

Η Λιλ προσπάθησε, πίεσε μέχρι τέλους για να πετύχει την πρώτη της νίκη από το 2006 στη διοργάνωση, όμως η Βόλφσμπουργκ των 10 παικτών κατάφερε να δραπετεύσει με τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0). Η τελευταία φορά που η Γαλλική ομάδα είχε πανηγυρίσει στον θεσμό ήταν το μακρινό 2006 με το 3-1 απέναντι στην ΑΕΚ.

Σεβίλη (Ισπανία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 1-1
Λιλ (Γαλλία)-Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) 0-0

8ος όμιλος

Η καλή παράδοση της Τσέλσι απέναντι στις ρωσικές ομάδες συνεχίστηκε και στην πρεμιέρα, με τον… βραβευμένο Τόμας Τούχελ να βλέπει στο 69΄ τον Ρομέλου Λουκάκου, που μετράει ήδη 4 γκολ σε τέσσερις συμμετοχές, να ξελασπώνει τους Μπλε που ξεκίνησαν με το δεξί απέναντι στη Ζενίτ (1-0).

Η Γιουβέντους άφησε στην άκρη τα τρία ματς χωρίς νίκη στο ιταλικό πρωτάθλημα και «καθάρισε» ως όφειλε τη Μάλμε στη Σουηδία, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο (0-3), αποκτώντας από την αρχή την υπεροχή πρόκρισης στον όμιλο παρέα με το έτερο φαβορί, Τσέλσι. Οι Μπιανκονέρι δεν αντιμετώπιζαν πίεση από τους γηπεδούχους του Γιαν Νταλ Τόμασον και στο 23′ έκαναν την αρχή στα γκολ, με τον Άλεξ Σάντρο να παίρνει ωραία κεφαλιά «ψαράκι» από τη σέντρα του Κουαδράδο για το 1-0. Τη σκυτάλη από τον Βραζιλιάνο πήρε ένας Αργεντινός, ο Πάουλο Ντιμπάλα, ο οποιός στο 45′ νίκησε τον Ντιαβαρά εκτελώντας πέναλτι στο κέντρο της εστίας.Στο αμέσως επόμενο λεπτό κρίθηκε οριστικά το ματς , με τον Άλβαρο Μοράτα να προσθέτει εαυτόν στη λίστα των σκόρερ και να σφραγίζει έτσι την 11η διαδοχική χρονιά που συνδυάζεται με νίκη στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς της σεζόν για τη Γηραιά Κυρία.

Τσέλσι (Αγγλία)-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία) 1-0
Μάλμε (Σουηδία)-Γιουβέντους (Ιταλία) 0-3