Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024 08:37
Βόλος

Εντυπωσιακός ο Βόλος – Επικράτησε 4-3 της ΑΕΚ

Δέκα ημέρες πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας, ο Βόλος έδειξε ότι βαδίζει στο σωστό δρόμο.

Οχι μόνο γιατί επικράτησε με 4-3 της ΑΕΚ, αλλά γιατί η νίκη αυτή ήρθε με εξαιρετική εμφάνιση. Μία νίκη που δίνει ψυχολογία στους “κυανέρυθρους” εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι χωρίς να φτάσουν στην μεγάλη φάση, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν σταδιακά στροφές και να φτάνουν μία ανάσα από το 1-0 στο 26ο λεπτό. Συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπαρτόλο βρέθηκε σε επίκαιρη θέση στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Τελικά το γκολ για το Βόλο ήρθε δέκα λεπτά μετά. Ο Σάκχοφ έκανε απρόσεκτο μαρκάρισμα σηκώνοντας ψηλά το πόδι στον Ρεγκατέν που είχε τσιμπήσει με το κεφάλι τη μπάλα και ο διαιτητής υπέδειξε χωρίς δισταγμό την παράβαση. Ο Μπαριέντος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε στο 36′ τον Στάνκοβιτς κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε εκείνο το σημείο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για το Βόλο, καθώς σημείωσε και δεύτερο τέρμα στο 49ο λεπτό. Ο Ροσέρο βγήκε υπέροχα στην κόντρα, εξέθεσε την άμυνα της ΑΕΚ και έδωσε έτοιμο γκολ στον Φερνάντες, ο οποίος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 2-0.

Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με κεφαλιά του Τάνκοβιτς στο 53′ έπειτα από γλυκιά σέντρα του πολύ δραστήριου Άμραμπατ. Η χαρά των παικτών του Μιλόγεβιτς ωστόσο δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Βόλος βγήκε και πάλι πολύ σωστά στο ανοιχτό γήπεδο στο 60′, η μπάλα έφτασε ξανά στον Φερνάντες, που ανενόχλητος.. άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό σουτ έκανε το 3-1 μέσα σε αποθέωση.

Στο 74′ η ΑΕΚ μείωσε εκ νέου στο σκορ με πέναλτι του Τάνκοβιτς. Ενα πέναλτι φυσικά που ποτέ δεν έγινε καθώς ο Κλέιμαν δεν βρήκε ούτε κατά διάνοια τον Τάνκοβιτς.

Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά στο φινάλε, με τις φάσεις αλλά και τα γκολ να.. πέφτουν βροχή. Στο 82′ ο Ραντόνια έκανε πέναλτι στον Πουρίτα, με τον Ρεγκατέν να είναι εύστοχος για το 4-2! Κι όμως αυτό δεν ήταν το τελικό σκορ. Στο 86′ ο Αμραμπάτ μοίρασε μία ακόμα ασίστ, με τον Ανσαριφάρντ να κάνει με το κεφάλι το 4-3 και να βάζει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη, όμως τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ του αγώνα με το 4-3 να μένει μέχρι το φινάλε.

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (78′ Νίνης) Φερνάντες (89′ Βοϊτκόφσκι) Ρεγκατέν, Μπαρτόλο (91′ Τερεζίου) Ροσέρο (74′ Φαν Βέερτ)

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες (64′ Μήτογλου), Τζαβέλας, Μιτάι (80′ Ραντόνια), Σιμάνσκι (60′ Γαλανόπουλος), Λε Ταλέκ, Σάκχοφ (46′ Μάνταλος), Αμραμπάτ, Τάνκοβιτς, Αραούχο (60′ Ανσαριφάρντ)