Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024 20:23

Διπλό παραμονής ο Ιωνικός στην Κρήτη

Ειδικότερα, στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Ιωνικός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο «Γεντί Κουλέ» για την πρεμιέρα των play-out της Super League κάτι που αποτυπώθηκε και από το γεγονός πως βρήκε δίχτυα τρεις φορές.

Η πίεση της αθηναϊκής ομάδας συνεχίστηκε και στο 21′ ο Επασί σταμάτησε τον Λένις ενώ ένα λεπτό αργότερα καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή του ΟΦΗ καθώς ο Ντουρμισάι εκτέλεσε, υπό την πίεση του Τσιγκρίνσκι, με τον Χουτεσιώτη να διώχνει ενώ στη συνέχεια μπλόκαρε την προσπάθεια του Φελίπε. Το σύνολο του Δημήτρη Σπανού ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 39′ καθώς ο ο Άοσμαν πάσαρε προς τον Μύγα στα δεξιά και αυτός εξαπέλυσε δυνατό δεξί σουτ καρφώνοντας τη μπάλα στην κλειστή, αριστερή, γωνία του Επασί. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε και νέο χτύπημα για τον Ιωνικό όταν στο 45′ ο Ντάλσιο έγινε αποδέκτης της μπάλας και με φοβερό σουτ κάρφωσε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Επασί για το 0-3.

Οι «Ομιλίτες» κατάφεραν να μειώσουν πριν το φινάλε, ειδικότερα στο 45+1′, καθώς ο Ντε Γκουζμάν έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Λουίς Φελίπε, κάρφωσε τη μπάλα με κεφαλιά στη δεξιά γωνία του Χουτεσιώτη για το 1-3.

Το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια ανασυντάχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάζοντας την απόδοσή του και στο 56′ κατάφεραν να μειώσουν με τον Ντουρμσάι να υποδέχεται τη μπάλα μετά το κόρνερ του Ντε Γκουζμάν από τα δεξιά και εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι με τον Κάνιας να μην μπορεί να διώξει τη μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 2-3.

Η πίεση των Ηρακλειωτών αυξήθηκε με τον σκόρερ τους στο 62′ να επιδιώκει να ξεγελάσει τον Χουτεσιώτη με μακρινό σουτ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της δεξιάς γωνίας του. Αντίστοιχα, οι Νικαιώτες απείλησαν για πρώτη και μοναδική φορά ουσιαστικά στο 71′ με το επικίνδυνο σουτ του Κιάκου να φεύγει δίπλα από αριστερό δοκάρι του Επασί.

Το τελευταίο εικοσάλεπτο του ματς συνέχισε να είναι παράσταση για έναν ρόλο με τον ΟΦΗ να κυριαρχεί ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Ειδικότερα, οι γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές κοντά στο να το πετύχουν όταν αρχικά στο 84′, ο Μπαλογιάννης έβγαλε σέντρα από τα αριστερά με στόχο τον Διαμαντή που έστειλε τη μπάλα αφύλακτος άουτ με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Έπειτα στο 88′, ο Φαν Ντάινεν γύρισε τη μπάλα από τα δεξιά με τον Λουίς Φελίπε να κάνει προβολή όμως ο Χουτεσιώτης έσωσε την εστία του κρατώντας το σπουδαίο τρίποντο του Ιωνικού στο Ηράκλειο.

OΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Σελίμοβιτς, Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν, Μεγιάδο, Νέιρα, Ντουρμισάι, Λάμπρου, Φελίπε.

Iωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσες, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας, Ντάλσιο, Λενίς, Άοσμαν, Τουράμ.