Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024 07:14

“Διπλό” και έφυγε για Σούπερ Λίγκα ο Ιωνικός

Οι χρυσές αλλαγές του Ιωνικού έκαναν τη μεγάλη ανατροπή στη Λιβαδειά (1-2) στο τελευταίο ημίωρο, οι Rangers έφυγαν στο +8 και βρίσκονται πλέον αγκαλιά με την επιστροφή τους στη Super League 1! Πρώτη ήττα μετά από δύο χρόνια για τιν Λεβαδειακό στην έδρα του.

Ο Ιωνικός κατάφερε να πετύχει μια σημαντική νίκη επί του Λεβαδειακού εκτός έδρας με 1-2. Η ομάδα της Νίκαιας παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγε με 8 βαθμούς διαφορά από την ομάδα της Λιβαδειάς.

Ο Λεβαδειακός ήταν για 19 ματς αήττητος εντός έδρας, αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί.

Το ματς

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους. Στην πρώτη φάση του αγώνα ο Λεβαδειακός αιφνιδίασε τον αντίπαλο του. Ο Πολέτο πήρε την μπάλα από τα δεξιά, πέρασε παράλληλα και με ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους στο 14΄.

Επτά λεπτά αργότερα ο Ιωνικός με τον Πλατέλλας, αλλά ο Μένκα κράτησε το μηδέν στην εστία των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να απειλήσουν συχνά τις αντίπαλες εστίες. Μοναδική φάση μέχρι το ημίχρονο ήταν στο 39ο λεπτό όταν ο Γκουτσούλιας σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Λιάγκα και κατέληξε με φάλτσα στα χέρια του Μένκα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μαρίνος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ιωνικού, ωστόσο ο νεαρός δεν κατάφερε να σκοράρει από δύσκολη γωνία.

Στο 53΄ο Λεβαδειακός έχασε χρυσή ευκαιρία για να κάνει το 2-0. Ο Νίλι βρέθηκε απέναντι στον Γκίνη, αλλά αστόχησε από πολύ κοντινή απόσταση.

Ο Λεβαδειακός έχασε σημαντικές ευκαιρίες και τελικά τιμωρήθηκε στο 58ο λεπτό. Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ο Ματσούκας έκανε ένα εξαιρετικό πλασέ και νικά τον Μένκα για να πετύχει την ισοφάριση.

Ο Ιωνικός από το σημείο αυτό και μετά είχε τον έλεγχο του αγώνα και τελικά με ωραία κεφαλιά του Μάναλη έφερε το ματς – τούμπα.

Με τη νίκη αυτή ο Ιωνικός έφυγε με 8 βαθμούς από τον δεύτερο Λεβαδειακό και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρώτη θέση.

Πηγή: sdna.gr