Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024 08:08

Δεν… ίδρωσε η ΑΕΚ στον Αγρίνιο

Η ΑΕΚ πήγε για να τα παίξει όλα για όλα στο Αγρίνιο στο τελευταίο ματς πριν την διακοπή και να κερδίσει την ηρεμία της. Πέρασε και δύσκολες στιγμές απέναντι στον ικανό Παναιτωλικό που πάλεψε πολύ το ματς, αλλά πήρε τη σημαντική νίκη και μάλιστα με καθαρό σκορ(1-3). Η Ένωση για μια ακόμη φορά κινδύνεψε ενώ είχε πάρει καθαρό προβάδισμα, με 0-2 από νωρίς, αλλά αυτή τη φορά μετά τη μείωση του σκορ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, αντέδρασε ψύχραιμα, έλεγξε τον ρυθμό κι αν και δεν απέφυγε τους κινδύνους, ήταν εκείνη που είχε τις καλύτερες φάσεις με το σκορ στο 1-2 και τελικά βρήκε και το καθοριστικό γκολ.

Η Ένωση είχε ένα πολύ καλό πρώτο 25λεπτο, όταν με πρωταγωνιστές Γκαρσία, Τσούμπερ, Μάνταλο και Μοχαμάντι, δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους, πέτυχε δύο γκολ και είχε και δυο ακόμη καλές ευκαιρίες. Το πρώτο ήταν με μια εντυπωσιακή κεφαλιά του Λιβάι, που… ισοπέδωσε τους αμυντικούς του Παναιτωλικού από τη σέντρα του Μοχαμαντί, με ένα άλμα που μετρήθηκε στα 2,7 μέτρα. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύθηκε με τη κεφαλιά του Βράνιες κι ένα από τα καλά στημένα που είχε σήμερα ο Πέτρος Μάνταλος και φάνηκε να καθαρίζει το ματς.

Ο Παναιτωλικός έβγαλε αντίδραση μετά τη μισή ώρα παιχνιδιού. Πίεσε πολύ, έφτασε σε πολλές τελικές, δοκίμασε τον Στάνκοβιτς, αλλά ο Αυστριακός γκολκίπερ ήταν σταθερός σε αυτό το διάστημα. Το πρόβλημα της Ένωσης ήταν ξανά η έλλειψη ισορροπίας στο παιχνίδι του Λε Ταλέκ, με τον Σιμόες να μην αρκεί σε εκείνο το σημείο για να καλύψει όλα τα κενά, παρά και την προσπάθεια του Μάνταλου να βοηθήσει.

Το «κλειδί» για την ΑΕΚ σε σχέση με το ματς με τον ΟΦΗ, ήταν η διαφορετική αντίδραση που έβγαλε μετά το γκολ του Βέργου, σε κακή συνολικά αμυντική αντίδραση της Ένωσης, που ξεκινήσει από τον Λε Ταλέκ κι ολοκληρώθηκε από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Η Ένωση αντέδρασε πιο ψύχραιμα σε σχέση με το Ηράκλειο. Αν και ο Παναιτωλικός έδειχνε ικανός να δημιουργήσει προβλήματα η ομάδα του Μιλόγεβιτς έλεγξε σταδιακά τον ρυθμό, είχε φάσεις για το 1-3, ωστόσο κινδύνεψε και σε μια περίπτωση από κακή εκτίμηση του Βράνιες, με Στάνκοβιτς και Λε Ταλέκ μαζί να διώχνουν τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Κάποιες κινήσεις από τον πάγκο και κυρίως η είσοδος και του Χατζισαφί σε ρόλο στη μεσαία γραμμή, με τον Τσούμπερ να έρχεται πιο μέσα, «έδεσαν» ακόμη περισσότερο το ματς για την Ένωση. Στην «φαρμακερή» κόντρα με πρωταγωνιστές Γκαρσία, Τσούμπερ και Ανσαριφάρντ, ο Ελβετός τελείωσε το ματς για τους «κιτρινόμαυρους». Που στη μοναδική κακή στιγμή του Στάνκοβιτς στο παιχνίδι, είδαν τον Βέργο στις καθυστερήσεις να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι.

Πηγή: sdna.gr