Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 20:04

Δεν είχε Βάτσιο σήμερα η Λάρισα και αποκλείστηκε από το κύπελλο

Μέρες δόξας ζουν και πάλι στην Καλαμάτα. Η Μαύρη Θύελλα κατάφερε να μείνει όρθια στο «AEL FC Arena», να υπερασπιστεί τη νίκη της με 3-0 στο πρώτο ματς στη Μεσσηνία και να πανηγυρίσει μία σπουδαία πρόκριση απέναντι σε μία ομάδα που αγωνίζεται δύο κατηγορίες πιο πάνω. Το συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου πίεσε ασφυκτικά, κυρίως στο δεύτερο μέρος, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει τη νίκη με 1-0 που την θέτει πολύ νωρίς νοκ άουτ από τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι γηπεδούχοι του Μιχάλη Γρηγορίου μπήκαν δυνατά στο ματς και πίεσαν την εστία της Μαύρης Θύελλας, ωστόσο, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Μάλιστα, στο 26’ λίγο έλειψε ο Στεργίδης να παγώσει ακόμα περισσότερο το «AEL FC Arena» όμως ο Κρίστινσον έσωσε τους βυσσινί. Στο 30’ σε μία καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ η μπάλα έφτασε στον Ουάρντα και εκείνος γύρισε στον Μπούστος που σούταρε δυνατά όμως για ελάχιστα εκατοστά δεν βρήκε στόχο. Αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειές τους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ΑΕΛ αφού μόλις τρία λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή στην επανάληψη ο Τσιβελεκίδης έκανε χέρι μέσα στην περιοχή της ομάδας. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ουάρντα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να «γράψει» το 1-0. Το γκολ αυτό, όπως ήταν λογικό, έδωσε έξτρα ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Γρηγορίου που πίεσαν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους. Παρ’ όλα αυτά, η Καλαμάτα είχε την τύχη να έχει σε εξαιρετική ημέρα τον τερματοφύλακα της Στεφανάκο. Στο 64’ ήταν αυτός που απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Κάτσε μετά τη σέντρα του Καρανίκα, ενώ στο 78’ είχε «απάντηση» στην κεφαλιά του Βαγγέλη Μόρα.

Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι και το φινάλε δεν άλλαξε κάτι με τους παίκτες της ΑΕΛ να δείχνουν πως όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερο έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα του αποκλεισμού. Όσο για το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, ήταν το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στις τάξεις της ιστορικής Καλαμάτας. Όλα αυτά και ενώ ήδη οι φίλοι της ομάδας αρχίζουν να προετοιμάζουν υποδοχή στην αποστολή της Μαύρης Θύελλας.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπέρτος(46′ Καρανίκας), Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε, Μπούστος, Ουάρντα, Ασούμπρε (46′ Νουνιτς), Ντάουντα

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης, Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Τζόκιτς (81′ Δήμος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Οσμάναγκιτς (57′ Μπάμπιτς), Βουκμίροβιτς (85′ Ράκιτς).

Πηγή: sdna.gr