Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024 15:44

Δεν άξιζε τη βαριά ήττα ο Βόλος στο “Καραϊσκάκης”

O Βόλος ήταν εξαιρετικό για 65 λεπτά και αν απέφευγε τα ατομικά λάθη, θα μπορούσε να φύγει από τον Πειραιά με το θετικό αποτέλεσμα.

Σε κάθε περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, κάτι που τόνισαν με τις δηλώσεις τους και οι δύο ποδοσφαιριστές.

Η ομάδα της Μαγνησίας ήταν καλύτερη για 40 λεπτά, προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με πέναλτι, όμως με αντεπίθεση που ξεκίνησε από την τελευταία φάση του πρώτου μέρους, οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν το σκορ με Μασούρα και Ελ Αραμπί (3) και πήραν τη νίκη με 4-1, ένα αποτέλεσμα που τους επανέφερε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός που ούτως ή άλλως είχε πάλι να διαχειριστεί τις απουσίες του, μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου είχε μονάχα δύο καλές στιγμές με σουτ των Ραντζέλοβιτς και Καμαρά, χωρίς να μπορεί να κάνει το κλασικό παιχνίδι του με την γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και την πίεση στην αντίπαλη άμυνα και χωρίς οι μέσοι του να μπορούν να «σπάσουν» αντίστοιχα την πίεση του Βόλου. Από το 40′ και μετά πάντως οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, είχαν δύο καλές στιγμές και μια κλασική ευκαιρία και τελικά, στην τελευταία φάση του 45λέπτου ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με τον μάλλον καλύτερο παίκτη τους ως εκείνο το σημείο, τον Μασούρα, για το 1-1 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο Ολυμπιακός βγήκε πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και εμφάνισε βελτιωμένη εικόνα σε όλες τις γραμμές. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν αρκετά μέτρα, ανέβασαν μια ταχύτητα στην κυκλοφορία της μπάλας, περιόρισαν τα ατομικά λάθη σε μεσαία γραμμή και άμυνα και κάπως έτσι γρήγορα πήραν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Με τη μπάλα στα πόδια πια, έψαξαν με υπομονή το δεύτερο γκολ και μετά από δυο χαμένες ευκαιρίες, το βρήκαν. Ήταν η φάση του 66ου λεπτού, όταν αυτή τη φορά ο Βόλος έκανε λάθος στην άμυνα, ο Καμαρά βρήκε τον Ελ Αραμπί και αυτός έκανε αυτό που ξέρει καλά, έγραψε το 2-1 με έξοχη ενέργεια και πλασέ. Από εκείνο το σημείο και μετά και ως το φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα στο να διαχειριστεί το ματς. Μάλιστα, στο 80′ σε μια ακόμη έξοχη αντεπίθεση, ο Ελ Αραμπί ανέβασε τον δείκτη του σκορ αρχικά στο 3-1 και στις καθυστερήσεις με ένα ακόμη υπέροχο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.