Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 15:11

“Χρυσό” βαθμό η Λαμία στην Τρίπολη

Στην πρεμιέρα της 22ης αγωνιστικής της Super League, Αστέρας Τρίπολης και Λαμία αγωνίστηκαν για το τρίποντο, όμως, στο τέλος της ημέρας, δεν μπορούν να πουν ότι είναι δυσαρεστημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0).
Ο Αστέρας ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κυριάρχησε έναντι της Λαμίας που είχε επίσης ένταση, ταχύτητα και διάθεση.

Οι Αρκάδες είχαν τις μεγαλύτερες φάσεις, με το δοκάρι του Μπαράλες στο 24ο λεπτό, και το γκολ του Λουίς Φερνάντεθ δύο λεπτά αργότερα, με ωραίο τελείωμα μετά από σέντρα του Άλβαρες, το οποίο όμως ακυρώθηκε μετά από onfield review της φάσης από τον Καραντώνη. Πιο συγκεκριμένα, το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή ότι βλέπει επιθετικό φάουλ του Μπαράλες εντός περιοχής στον Τζανετόπουλο, ένα δευτερόλεπτο πριν το τελείωμα του Φερνάντεθ. Ο Καραντώνης συμφώνησε ξαναβλέποντας στη μικρή οθόνη τη φάση και ακύρωσε το γκολ.

Αμφότερες οι ομάδες, πάντως, ήταν βιαστικές στις επιλογές τους, καταστρέφοντας αρκετές προϋποθέσεις επιθέσεων και αντεπιθέσεων που τους παρουσιάστηκαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας Τρίπολης έγινε πιο πιεστικός, αφήνοντας όμως και περισσότερα κενά στα μετόπισθεν, τα οποία η Λαμία επεδίωξε να αξιοποιήσει με αντεπιθέσεις, έχοντας τις στιγμές της με τα μακρινά σουτ των Μπιάρνασον και Ρόμανιτς.

Ο Καραντώνης χρειάστηκε ξανά το VAR στο 66ο λεπτό, όταν ο Αστέρας ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βλάχου πάνω στον Μουνάφο (ο διαιτητής του αγώνα δεν είχε εντοπίσει κάτι μεμπτό στη ροή της φάσης). Ελέγχοντας τη φάση, το VAR έδωσε σήμα λήξης του συναγερμού για τη Λαμία, αφού ο Μουνάφο ήταν ούτως ή άλλως σε θέση οφσάιντ.

Η μεγάλη καθυστέρηση στον έλεγχο και τη διευθέτηση της παραπάνω φάσης επέφερε και πτώση στο ρυθμό των δύο ομάδων, οι οποίες παρόλα αυτά δεν έχασαν το κίνητρο τους για τη νίκη.

Κυνηγώντας το πολύτιμο τρίποντο, η Λαμία έχασε τη φάση του αγώνα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπα βρέθηκε μπροστά στον Τσιφτσή μετά από βαθιά μπαλία, όμως δεν είχε την ψυχραιμία να εκτελέσει σωστά και να τον «κρεμάσει».

Το τελικό 0-0 κρατά τα αήττητα σερί και των δύο (όγδοο ματς για τον Αστέρα και πέμπτο για τη Λαμία), διατηρώντας τους εντός στόχων, για τους μεν Αρκάδες τα play-off και το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα σε αυτά, για τους δε Φθιωτούς η σωτηρία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Καστάνιο, Πασαλίδης΄(90’+1′ Βαγιέντε), Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Σίτο (80′ Τιλίκα), Φερνάντεθ, Ρεγκίς (58′ Ριέρα), Μπαράλες

Λαμία (Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Άνχελ, Μπιάναρσον, Τζανδάρης, Ντέλετιτς (63′ Μπα), Πίτι (63′ Γκαζαριάν), Ρόμανιτς (86′ Τζέιμς), Καραμάνος (90’+3′ Αραμπούλι)