Κυριακή, 26 Μαΐου, 2024 12:13

Χορταστική ισοπαλία για Αστέρα και ΠΑΣ

Σ’ ένα γεμάτο παιχνίδι με ένα από τα κορυφαία ημίχρονα της φετινής Super League, Αστέρας και ΠΑΣ πήραν από έναν βαθμό (2-2) στο «Θ. Κολοκοτρώνης» για την 4η αγωνιστική της Super League.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Αστέρας Τρίπολης είχε φάσεις και ήταν πιεστικός στα καρέ του ΠΑΣ Γιάννινα που ήταν καλά οργανωμένος στον αγωνιστικό χώρο και επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του.

Oι Αρκάδες μπήκαν δυνατά και προσπαθούσαν ν’ απειλήσουν τους φιλοξενούμενους χάνοντας σημαντική φάση στο 13′ καθώς ο Μουνάφο βρήκε τον Μπαρτόλο που γύρισε στον Σίτο όμως ο τελευταίος δεν κατάφερε να εκτελέσει και ο Άλβαρες σούταρε με τη μπάλα να φεύγει κόρνερ.

Οι Γιαννιώτες ήταν αυτοί ωστόσο που κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ -στην πρώτη τους φάση- όταν στο 16′, ο Σόρια πάσαρε με τον Μπάλαν ν’ αφήνει τη μπάλα να περάσει και ο Τζίμας απέφυγε υπέροχα τον Καρμόνα και εκτέλεσε τον Παπαδόπουλο για το 0-1.

Το σύνολο του Μίλαν Ράσταβατς κατάφερε να ισοφαρίσει στο 21′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες σε 1-1 ωστόσο το ημίωρο του αγώνα έκρυβε και άλλες συγκινήσεις με τον «Άγιαξ της Ηπείρου» να παίρνει προβάδισμα εκ νέου στο 28′ όταν ο Σόρια βρήκε με κάθετη τον Μπάλαν που πάτησε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-2. Η φάση εξετάστηκε στο VAR και το γκολ μέτρησε κανονικά για την ομάδα του Θανάση Στάϊκου.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λίγο στο επόμενο διάστημα όμως οι Πελοποννήσιοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη πριν το τέλος του πρώτο ημιχρόνου απειλώντας στο 45+2′ με την κεφαλιά του Μιριτέγιο που ανάγκασε τον Κλέιμαν σε εντυπωσιακή επέμβαση και καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν ένα λεπτό αργότερα σε 2-2 με κεφαλιά του Κρεσπί έπειτα από σέντρα του Μπαρτόλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, Ράσταβατς και Στάϊκος προχώρησαν σε αλλαγές για να φρεσκάρουν τις ομάδες τους με τους Ντιαρά-Βίκο να κάνουν ντεμπούτο για τους γηπεδούχους που είχαν και την πρώτη φάση στο 58′ με τον Μουνάφο να βρίσκει τον Μπαρτόλο και ο τελευταίος γύρισε προς τον Μιριτέγιο που δεν βρήκε τη μπάλα. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πεσμένος με τον Αστέρα να έχει τον έλεγχό του και δύο καλές στιγμές στο 81′ με τον Ζουκάνοβιτς να εκτελεί φάουλ αναγκάζοντας τον Κλέιμαν σ’ εντυπωσιακή επέμβαση και ένα λεπτό αργότερα με τον την κεφαλιά του Μάντζη να φεύγει άουτ.

Αντίστοιχα, ο ΠΑΣ είχε μία φάση στο 84′ όταν ο Κρεσπί έκανε λάθος στην περιοχή της ομάδας του και ο Ροσέρο έγινε παραλήπτης της μπάλας σουτάροντας όμως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε τη μπάλα και αντίστοιχα στο 90+4′ με τον έμπειρο πορτιέρε να μπλοκάρει το σουτ του Τζίνο.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Αστέρας Τρίπολης βρίσκεται στην 8η θέση με 4 βαθμούς, ισόβαθμος με την ΑΕΚ ενώ αντίθετα ο ΠΑΣ Γιάννινα καταλαμβάνει την 5η με 5 πόντους, ισόβαθμος με τη Λαμία.

Την επόμενη, -5η αγωνιστική- του πρωταθλήματος, ο Αστέρας Τρίπολης θα φιλοξενηθεί από τον Βόλο, την Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου και ώρα 20:00 στο Πανθεσσαλικό στάδιο ενώ αντίθετα ο ΠΑΣ Γιάννινα θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ, την ίδια ημέρα και ώρα 20:30, στους Ζωσιμάδες.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Γκρόζντανιτς (Μάντζης 77′), Μουνάφο (Ντιαρά 59′), Κρεσπί, Μπαρτόλο (Καλτσάς 77′), Σίτο (Βίκο 59′), Μιριτέγιο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (Λιάσος 72′), Τζίνο, Παμλίδης (Ροσέρο 54′), Τζίμας (Γκάρο 54′), Μπάλαν.