Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024 22:35

Champions League: Ο Άγιαξ «σκότωσε» τις «νυχτερίδες», νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ίντερ – Όλα τα γκολ

Ζορίστηκε η Λίβερπουλ κόντρα στη Σάλτσμπουργκ – Σπουδαίες νίκες εκτός έδρας για Τσέλσι, Μπορούσια Ντόρτμουντ και Λιόν
Η μεγάλη και ευρεία νίκη του Άγιαξ μέσα στο γήπεδο της Βαλένθια και η επικράτηση της Μπαρτσελόνα επί της Ίντερ αποτέλεσαν τα κυριότερα σημεία αναφοράς από το δεύτερο «πιάτο» της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Οι Ολλανδοί αποδείχτηκαν… ιπτάμενοι, αλλά και… θανατηφόροι για τις «νυχτερίδες» της Βαλένθια, οι οποίες γνώρισαν τη βαριά ήττα με 3-0 στο Μεστάγια.

Η Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστή τον Σουάρες κατάφερε να σπάσει την αντίσταση της Ίντερ και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η κάτοχος του Champions League, Λίβερπουλ, δυσκολεύτηκε στην έδρα της κόντρα στη Σάλτσμπουργκ (4-3), ενώ Τσέλσι και Μπορούσια Ντότρμουντ πέρασαν με νίκες εκτός έδρας κόντρα σε Λιλ και Σλάβια Πράγας αντίστοιχα.

Σλάβια Πράγας Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-2

Η επόμενη (3η) αγωνιστική είναι προγραμματισμένη για τις 22-23 Οκτωβρίου. Πιο αναλυτικά το πρόγραμμα:

22 Οκτωβρίου

Σαχτάρ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (19:55)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπάγερ Λεβερκούζεν (19:55)

Λιλ-Βαλένθια (22:00)

Ακολουθεί η περιγραφή των αγώνων και βίντεο με τα καλύτερα στιγμιότυπα και τα γκολ:

5ος όμιλος

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε για πάρτι κόντρα στην Σάλτσμπουργκ καθώς στο 37′ το σκορ ήταν 3-0, αλλά οι παίκτες του Κλοπ πίστεψαν ότι οι Αυστριακοί θα πετούσαν λευκή πετσέτα και παραλίγο να γνωρίσουν μια οδυνηρή απώλεια!

Στο 10′ ο ο Μανέ στο 25′ ο Ρόμπερτσον και στο 37′ ο Σαλάχ πέτυχαν τα τρία πρώτα γκολ των πρωταθλητών Ευρώπης, με την άμυνα τους όμως να δέχεται ισάριθμα τέρματα σε 21 λεπτά!

Ο Χβάνγκ στο 39′ κι ο Μιναμίνο στο 55′ διαμόρφωαν το 3-2 για να ολοκληρωθεί το σοκ στο 60′ όταν ο Χάαλαντ που είχε μπει ως αλλαγή να ισοφαρίσει σε 3-3!

Ο Κλοπ δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που έβλεπε, όμως 9 λεπτά αργότερα ο Μο Σαλάχ λύτρωσε τους «κόκκινους» καθώς με φοβερή κίνηση βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με άπιαστο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-3!

6ος όμιλος
Μπαρτσελόνα-Ίντερ 2-1

Ο Λίο Μέσι επανεμφανίστηκε στην ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα, ωστόσο οι Καταλανοί λυτρώθηκαν από τον Λουίς Σουάρες ο οποίος έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην ανατροπή κόντρα στην εξαιρετική Ίντερ.

Οι «νερατζούρι» στην πρώτη τους επίθεση άνοιξαν το σκορ με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ να νικά Λενγκλέ και Τερ Στέγκεν και στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανώτεροι χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ.

Αυτό όμως δεν ήρθε και στο 58′ είχαμε το πρώτο χτύπημα του Σουάρεσ, ο οποίος βρέθηκε στη γραμμή της μεγάλης περιοχής και χωρίς να το σκεφτεί σούταρε πριν η μπάλα σκάσει στο χορτάρι νικώντας τον Χαντάνοβιτς.

Η Μπαρτσελόνα αναζήτησε το γκολ της νίκης, όμως οι Ιταλοί κρατούσαν με σχετική άνεση την ισοπαλία, ψάχνοντας κι αυτοί κάποια αντεπίθεση για να φτάσουμε στο 84′ όταν ο Λίο Μέσι στο μοναδικό πετυχημένη σλάλομ που επιχείρησε έφτασε έξω από την περιοχή, έσπασε τη μπάλα στον Σουάρες ο οποίος με προσποίηση απέφυγε τον Γοδίν και πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 2-1 που λύτρωσε και τον Ερνέστο Βαλβέρδε.

7ος όμιλος
Λειψία-Λιόν 0-2

Οι Γερμανοί μπήκαν με ορμή στο ματς, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ και… πάγωσαν στο 11′ όταν ο Ντεπάι πέτυχε το 0-1.

Παρόλα αυτά και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, δημιούργησαν ευκαιρίες με τον Βέρνερ να είναι ο μοιραίος και στο 65′ ο Τεριέ μετά το νέο λάθος στην άμυνα διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ζενίτ-Μπενφίκα 3-1

Ένα λάθος του, πρώην παίκτη του Ολυμπιακού. Λιούμπομιρ Φέισα, έδωσε το δικαίωμα στον Τζούμπα να νικήσει τον Βλαχοδήμο για το 1-0 και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς…

Η Μπενφίκα αδυνατούσε να βγάλει φάσεις κι η Ζενίτ με τον δαιμόνιο Αζμούν έκανε συνεχώς ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς στο 70′ (αυτογκόλ Ντίαζ) και στο 78′ (Αζμούν) και να μειώσει απλά στο 85′ ο Ντε Τομάς.

8ος όμιλος

Το τελικό σκορ είναι μάλλον άδικο για τις «νυχτερίδες» που πλήρωσαν με τον πιο σκληρό τρόπο το χαμένο πέναλτι του Παρέχο στο 25′.

Οι Ολλανδοί αποδείχθηκαν κυνικοί σκοράροντας σε καίρια σημεία του αγώνα με τον Ζίγιεχ να ανοίγει το σκορ με άπιαστο σουτ στο 8′.

Η Βαλένθια είχε την ευκαιρίοα με το πέναλτι του Παρέχο που έστειλε τη μπάλα στην κερκίδα και στο 34′ ο Πρόμες μόνος του στη μικρή περιοχή δεν έχασε την ευκαιρία για το 0-2.

Στα πρώτα λεπτά του Β’ ημιχρόνου οι Ισπανοί είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσουν το σκορ, ο Ονάνα όμως έκανε μεγάλες επεμβάσεις και η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε στο 67′ όταν ο Φαν Ντε Μπέεκ πέτυχε το 0-3.

Λιλ-Τσέλσι 1-2

Ένα απίθανο γκολ του Γουίλιαν στο 78′ χάρισε την πρώτη νίκη στη διοαργάνωση στην ομάδα του Φράνκι Λάμπαρντ.

Η Τσέλσι που αυτή την φορά είχε ουσία στο παιχνίδι της, προηγήθηκε στο 22′ με τον Έιμπραχ, αλλά πριν κλείσει το ημίχρονο η Λιλ ισοφάρισε με τον Οσιμχέν…

Οι «μπλε» είχαν δοκάρι με τον Ζορζίνιο στο 45′, αλλά στο Β’ ημίχρονο το ματς ήταν πιο κλειστό για να φτάσουμε στο 78′. Από την σέντρα η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι με τον Γουίλιαν να πιάνει ένα σκαστό σουτ και να την στέλνει στο παραθυράκι της Λιλ διαμορφώνοντας το τελικό 1-2!

Γκενκ-Νάπολι 0-0

Η Γκενκ ήθελε να ξεπλύνει τη ντροπή της συντριβής στο Σάλτσμπουργκ, η Νάπολι να κάνει το 2χ2 μετά τη νίκη επί της Λίβερπουλ, αλλά τελικά έμειναν στο 0-0 σε ένα ματς με ατελείωτες φάσεις.

Οι Ιταλοί είχαν τρία δοκάρια συνολικά (δύο ο Μίλικ στο πρώτο ημίχρονο), αλλά στο τελευταίο ημίωρο οι Βέλγοι ήταν καλύτεροι και σχεδόν κάθε επίθεση τους μύριζε γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ.

Γκενκ: Κούκε – Μαέλε, Κουέστα, Λουκούμι, Ουρόνεν – Μπέργκε, Χροσόφσκι – Iτο, Χάτζι (91′ Χέινεν), Μπογκοντά (90′ Πέιντσιλ) – Σαμάτα.

Νάπολι: Μερέτ – Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι (33′ Μάλκουιτ) – Καγεχόν, Αλαν, Φαμπιάν Ρουίθ, Έλμας (58′ Μέρτενς) – Λοσάνο, Μίλικ (72′ Γιορέντε).

Σλάβια Πράγας-Ντόρτμουντ 0-2

Ο Μαροκινός Ασράφ Χακίμι εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή της νίκης της Μπορούσια Ντόρτμουντ καθώς με τα δύο γκολ που πέτυχε χάρισε το τρίποντο στους Βεστφαλούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπορούσια ήταν καλύτερη και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 35′ όταν ο Χακίμι έφυγε στην κόντρα και με ωραίες προσποιήσεις πέτυχε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σλάβια ήταν καλύτερη, αλλά σπατάλησε τις σημαντικές ευκαιρίες που είχε και στο φινάλε ο Χακίμι και πάλι κλείδωσε το τρίποντο των Γερμανών.

Σλάβια Πράγας: Κόλαρ – Τσούφαλ, Κούντελα, Χοβόρκα, Μπόριλ – Σούτσεκ, Σέβτσικ – Μάσοπουστ (76′ Ζέλενι), Στάντσιου (83′ Σκόντα), Ολαγίνκα – Τετσλ (59′ Βαν Μπούρεν).
Ντόρτμουντ: Μπίρκι – Πίστσεκ, Ακανζί, Χούμελς, Γκερέιρο – Ντιλέινι, Βίτσελ – Σάντσο (74′ Αζάρ), Μπραντ (91′ Γκέτσε), Χακίμι (90′ Ζαγκαντού) – Ρόις.