Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024 18:19

Champions League: Απίθανη ανατροπή και πρόκριση στα ημιτελικά για την Παρί Σεν Ζερμέν (2-1 την Αταλάντα)

Με τον πιο απίθανο τρόπο η Παρί Σεν Ζερμέν προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League!

Αν και βρισκόταν μέχρι το 90′ πίσω στο σκορ με 1-0, έφερε τα πάνω κάτω και με ένα γκολ του Μαρκίνιος στο 90′ και άλλο ένα του Τσούπο -Μότινγκ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έκανε την ανατροπή της σεζόν.

Οι Παριζιάνοι έχαναν τη μια ευκαιρία πίσω από την άλλη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Μάριο Πάσαλιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ένα μαγικό σουτ στο 26′ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μπέργκαμο.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με την Παρί να χάνει την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Τελικά, πέτυχε το «θαύμα», με πανομοιότυπες φάσεις και τα τέρματα των Μαρκίνιος και Τσούπο-Μότινγκ. Στα ημιτελικά η Παρί θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Λειψία- Ατλέτικο Μαδρίτης.

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Σπορτιέλο, Ντζιμσίτι (60′ Παλομίνο), Καλδάρα, Τολόι, Γκοζάν (82′ Καστάνιε), Φρόιλερ, ντε Ρουν, Χάτεμποερ, Πάσαλιτς (70′ Μουριέλ), Γκόμεζ (59′ Μαλινόφσκι), Ζαπάτα (82′ Ντα Ρίβα).

Παρί (Τούχελ): Νάβας (79′ Ρίκο), Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεπέ, Μπερνάτ, Ερέρα (72′ Ντράξλερ), Μαρκίνιος, Γκουέιγ (72′ Παρέδες), Σαράμπια (60′ Εμπαπέ), Ικάρντι (79′ Τσούπο Μότινγκ), Νεϊμάρ.